Dekorowanie okna należy od naprawienia wszelkich uszkodzeń. Wymagają tego szczególnie orginalne stylowe okna z epoki, które powinno się konserwować, by przedłużyć ich żywotność. Styl dekoracji zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz do stopnia potrzebnej nam prywatność. Powinien też pasować do wyposażenia całego wnętrza.Jeżeli okna mają dobrze wyglądać należy je starannie konserwować. Tradycyjnie framugi okien i ich obramowanie maluje się farbą tego samego koloru. Najpopularniejsza jest biel i kolory zbliżone do bieli nadające pomieszczeniu czysty, prosty wygląd. Chcąc uzyskać bardziej speaktualrny efekt możemy pójść w śladygdy stolarka drewniana była często malowana na kolory ciemniejsze niż ściany. Jeżeli chcemy poświęcić czas i wysiłek na zdrapywanie z całego okna możemy się zdecydować na pozostawienie koloru drewna, który zabezpieczy się lakierem.

Okna drewniane można napotkać tradyjnie w domach z różnych epok. Najcześciej są to okna otwierane pionowo, obsługiwane za pomocą krążka na linie umieszczanego we framudze oraz skrzydłowe na zawiasach. Drewniane okna szczególnie narażone są na uszkodzenia i wymagające odpowiedniej konserwacji.

Okna metalowe są najczęściej spotykane w domach wybudowanych w latach 20 do 50 XX wieku. Metalowe franugi okien są odporne na rdzę, która w przypadku uszkodzenia farby atakuje niebezpieczne powierzchnie. Przed wyremontowaniem takiego okna należy najpierw usunąć wszelkie ślady rdzy. Do usuwania farby najlepszy jest specjalny roztwór chemiczny w żelu lub paście. Ważne jest, by zastosować farbę podkładową zapobiegającą rdzę metalu pod farbą lub specjalną farbę do metalu.

Okna z PCV najczęściej teraz spotykamy w domach współczesnych. Wykonane są z odpornego plastiku, zwykle w kolorze białym lub przypominającym drewno i wymagają niewielkiej konserwacji. Mogą jednak popsuć całkiem wygląd stylowego domu, dlatego zanim je zainstalujemy, należy się dobrze zastanowić. PCV może z czasem starcić kolor i zacznie wyglądać niechlujnie. Okna z PCV mają dtendecję do pleśniania, dlatego należy regularnie myć farmugi łagodnym detergentem.