Hałas jest od dawna poważnym problemem środowiska i może nawet zagrażać zdrowiu. Chodzi o hałas zewnętrzny jak i o odczuwalny we wnętrz pomieszczeń. Warunki atmosferyczne ( głośność i cichość) bardzo dużo mówią o danym miejscu i domu.

Normy ochrony akustycznej stawiają nie raz pewne minimalne wymagania co do budowy domu a nawet jego remontu czy przeróbki. W dawniej budowanych domach zachodzi konieczność do dodatkowej izolacji akustycznej. Nie jest to łatwe lecz wykonalne. Niekiedy na wyciszenie może pomóc tylko inżynier specjalista do spraw w dziedzinie akustyki. Dokuczliwe dźwięki mogą przedostać się z zewnątrz lub pochodzi z mieszkań sąsiednich mieszkańców. Słabymi punktami hałasów zewnętrznych są zewnętrzne drzwi, okna i mury a także otwory wentylacyjne, dach, przewody kominowe, boczne pomieszczenia itp. Wewnątrz w domu mogą to być między innymi ściany wewnętrzne, stropy, drzwi i przewody wentylacyjne.

W praktyce budowlanej jako środek na słabe punkty poleca się izolacje akustyczną, która tłumi dźwięk. Dźwięki z poddasza czy z pietra mogą być rozmaite pochodzące z spadającej książki czy krzesła a nawet chodzenia zwłaszcza w butach na obcasach. Takie źle stłumione ściany mogą nawet przenosić dźwięki telewizora czy radia a nawet w kuchni miksera. Trzeb jednak dobrze umieć rozróżnić hałas od dźwięku, ponieważ to są dwie różne rzeczy i innego pochodzenia. Najczęściej z hałasem mamy do czynienia przy drogach głównych dróg czy przy lotniskach samolotowych. Od takich hałasów trzeba odpowiednio się ubezpieczyć i zabezpieczyć.

Dom ochroniony przed hałasem

Informacje o hałasieJednostką miary natężenia dźwięku, czyli wskaźnik poziomu ciśnienia akustycznego, jest decybel. Została ona stworzona tak, aby mogła objąć dużą objętość natężenia dźwięku. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here