Z biegiem lat zmieniają się każde elementy każdego pomieszczenia na bardziej nowoczesne, tak samo jest z elementami łazienki. Akurat tutaj mowa będzie o nowoczesnym WC w dzisiejszych czasach.

Dawniej zbiornik z wodą do wc służący do spłukiwania wody montowano na ścianie pod sufitem albo na wysokości sedesu. Gdy taką mamy w domu to przy remoncie jakimkolwiek w łazience warto go zlikwidować, a na miejsce sedesu starego zamontować tak zwany nowoczesny podwieszany kompakt, czyli taką miskę ustępową zintegrowaną ze zbiornikiem spłukującym. Gdy będziemy kupować nowy sedes, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj podejścia kanalizacyjnego, ponieważ jeżeli jest w ścianie, pasuje do niego miska ustępowa z odpływem poziomym, jeżeli w podłodze to misa z odpływem pionowym. Także takie misy są z odpływem uniwersalnym, które dają się zamontować do obu rodzajów podejść.

Do wnętrz typowo zaprojektowanych od początku warto wybrać sedes wiszący, czyli zamontowany na stelażu instalacyjnym. Takie rozwiązanie pozwoli ukryć instalację i zbiornik spłukujący oraz ułatwi utrzymanie czystości wokół misy ustępowej.

 

Montaż takiego stelaża jest dosyć łatwy i szybki, a konstrukcja dosyć wytrzymała, jeżeli oczywiście dobrze zamontujemy. Stelaże są najczęściej wykorzystywane do wieszania misek ustępowych, ale są także odpowiednie rodzaje do instalowania na przykład bidetów, umywalek czy baterii. Także takie stelaże można już teraz kupić w wersjach narożnych, co sprawdza się w małych łazienkach. Stelaże do zabudowy lekkiej tworzą samonośną konstrukcję, którą wystarczy obudować płytą gipsowo- kartonową. Modele zaś do zabudowy ciężkiej należy obmurować, aby utrzymały ciężar przyborów sanitarnych.

Bardzo wygodnym sposobem jest zwłaszcza gdy chcemy wymienić urządzenie tego typu jest kupić moduł z gotową obudową stelaża ze spłuczką do miski ustępowej wiszącej lub stojącej. Stosując takie nowoczesne WC unikniemy zbędnego kucia, tynkowania czy uzupełniania jeszcze do tego glazurą po remoncie.

Nowoczesne WC