Oświetlenie jadalni zgodnie z najnowszymi trendami pełni nie tylko funkcję użyteczną, ale również znacząco wpływa na estetykę i aranżację wnętrza. Jadalnie urządzone w osobnych pomieszczeniach zwykle zaaranżowane są w konkretnym, konsekwentnie realizowanym stylów, w związku z czym nowoczesne oświetlenie do jadalni musi być odpowiednio dobrane, aby całość stylizacji była spójna. W przypadku, gdy część jadalna stanowi wydzieloną część salonu lub kuchni, jej estetyka musi nawiązywać do rozwiązań stylistycznych całego pomieszczenia.

Obowiązujące trendy a stylistyka jadalni

Zgodnie z obowiązującymi od pewnego czasu trendami w zakresie urządzania i wykończenia wnętrz, jadalnia powinna być urządzona z wykorzystaniem naturalnej, neutralnej palety barw oraz różnorodnych, możliwie naturalnych materiałów. Oświetlenie jadalni urządzonej w jasnych barwach – bieli, beżu, popielu czy brązu z ewentualnym dodatkiem mlecznego różu lub niebieskiego powinno nawiązywać do estetyki ekologicznej, blisko związanej z naturą. W praktyce oznacza to prostotę i nieprzeładowanie, ograniczenie elementów dekoracyjnych na rzecz oryginalnie zaprojektowanych elementów użytkowych, do których należą klosze lamp.

Jasna stylizacja kolorystyczna jadalni oznacza dobór kloszy lamp w pasujących kolorach. Dlatego też oprócz kloszy szklanych o okrągłych zwykle formach, wykorzystuje się jako oświetlenie jadalni również proste, metalowe klosze w formie trapezu lub cylindra pomalowane na biały lub beżowy kolor, aczkolwiek zdarzają się lampy stanowiące kontrastowy pod względem kolorystyki element dekoracyjny – wówczas ich klosze mają odmienny, niekiedy mocny kolor czerwony, fioletowy, zielony, a nawet srebrny czy złoty.

Kombinacja różnego rodzaju lamp i kinkietów

Nowoczesne oświetlenie do jadalni to przede wszystkim właściwy dobór pasujących do siebie lamp. Od dwóch lub trzech lamp oświetlających dokładnie całą powierzchnię stołu aż do szeregu dziesięciu nawet lamp o jednakowych, wąskich kloszach zawieszonych nad stołem na długich, cienkich przewodach. Jednakże oświetlenie jadalni to nie tylko wybór lamp wiszących nad stołem, ale również dobór kinkietów naściennych, światła punktowego oraz – w razie konieczności i indywidualnych preferencji – lamp stojących w wybranych punktach jadalni. Dobór odpowiedniej kombinacji oświetlenia pozwala osiągnąć rozmaite, zależnie od sytuacji i potrzeb rozwiązania w zakresie oświetlenia jadalni.