Postarzane drewno, stare cegły czy wiele różnego rodzaju innych przedmiotów, które zostały przeznaczony do rozbiórki oraz również takie, które są w stanie sprytnie imitować starocie są w stanie zamieszkać w jednym miejscu, tworząc w domu niesamowicie szlachetny i dostojnych charakter. Są w stanie one świetnie uzupełnić wnętrza tradycyjne, ale również takie, które są nowoczesne i nadać im o wiele więcej przytulności.

Odzyskane, czy nowe?

W dzisiejszych czasach postarza się już w zasadzie wszystko od płytek, przez drewniane podłogi, cegły, okna, kończąc nawet na drzwiach. W wielu przypadkach nawet postarza się kamień, który sam w sobie specjalnie młody nie jest. Niektóre materiały mimo sędziwego wieku zostają odrestaurowane i odnawiane, zaś nowe rzeczy są odpowiednio postarzane. Wiele tego typu przedmiotów, które przeżywa swoją drugą młodość zamieszkuje w całkowicie nowych domach, a to z tego względu, że stare domy, z których one pochodzą w zasadzie nie istnieją, albo są w kompletnej ruinie. Oczywiście zanim do tego dojdzie to kondycja tego typu mebli musi zostać odpowiednio poprawiona, tak samo również ich wygląd musi zyskać całkowicie inną prezencję. Dlatego też stosuje się impregnowanie, barwienie czy też szlifowanie i szczotkowanie.

Stare, ale jednak nowe

Materiały, które zostały postarzone są w stanie nadać wnętrzu niesamowitego i bardzo sielskiego klimatu, dlatego tez nie ma co się dziwić, że zagościły one już na dobre w nowo wzniesionych otulinach w domu. Drzwi wejściowe, również bardzo często bywają odpowiedni postarzane przy pomocy bejcowania i szczotkowania. Warto też zauważyć, że wręcz niesamowity efekt możecie uzyskać poprzez postarzanie drzwiczek szafek kuchennych. W takiej sytuacji wystarczy, że użyjecie drucianej szczotki do tego, aby szczotkową drewnianą powierzchnię. Dzięki temu otrzymacie rysunek słojów, które będą wyglądać tak jakby zostały wyjęte spod rąk rzeźbiarza. Następnym krokiem jest nałożenie na drewno specjalnej pasty, która służy do wybielania mebli. Warto zauważyć, że drewniane belki mogą zostać patynowane w naprawdę niecodzienny sposób, a to dlatego, że można to zrobić poprzez ciągnięcie ich przy pomocy wozu konnego, a następnie bejcując je. Oczywiście możecie się również zdecydować na prostszą alternatywę, czyli zakup postarzanych materiałów.

Felerne wykończanie

Bardzo interesujący efekt można otrzymać dzięki temu, że wykończy się wnętrze w taki sposób, aby ono wyglądało na o wiele starsze, niżeli jest naprawdę. Dobrym przykładem tego typu mogą być chociażby ściany we wnętrzach domu, ponieważ można je wykończyć przy pomocy tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego grubowarstwowego. Można również przy tym pozostawić zamierzone nierówności, a to ostatecznie doprowadzi do tego, że ściany zaczną wyglądać jakby dopiero co zostały wyjęte ze starych domów. Betonowe schody również mogą zostać dopasowane do wnętrz, które są pokryte patyną. Nierówne betonowe powierzchnie mogą zostać pomalowane przy pomocy białej farby, dzięki czemu całe wnętrze będzie wyglądało w sposób niezwykle rustykalny.

Nowe życie tynków

Dzięki temu, że tynki są grubowarstwowe ściany, które zostaną wykończone przy ich pomocy będą posiadały nierówną fakturę. Podczas renowacji starych i zabytkowych domów warto jest zastosować tynki wapienne, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie powinno się ich układać w pomieszczeniach, które posiadają podwyższony poziom wilgoci. W takim przypadku o wiele lepiej będą sprawdzały się tynki, które zostały wykonane z cementu i wapienia. Najbardziej odpornymi na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne będą tynki cementowe. Mniej popularne tynki wykonane z takich materiałów jak glina, czy glina z wapieniem zyskują swoje grono zwolenników, a to z tego względu, że tak jak wcześniej wymienione rodzaje tynków można je już kupić pod postacią suchych mieszanek tynkarskich. Kiedy wcześniej chciano poprawić parametry tynku, wykonanego z gliny trzeba było dodać do niego krew, albo białko, chociażby kurze. W takiej sytuacji mógł stać się on bardziej odporny na wietrzenia i nie był tak bardzo kurczliwy. W dzisiejszych czasach jednak nie trzeba stosować się do tak archaicznych metod, ponieważ kazeina świetnie spisuje się jako zamiennik tego typu produktów. Ponadto jeżeli doda się do zaprawy glinianej wapno to zwiększy się jego wytrzymałość na ściskanie i odporność na wszelkiego rodzaju wilgocie. Tradycyjny tynk można ściągnąć przy pomocy pacy, po czym wyrównać kielnią, albo mogą one być rapowane. W pierwszej sytuacji ściana w mniejszym, albo większym stopniu będzie równa. Gdy przesuwa się kielnię to usuwa się również większego rodzaju zgrubienia. Jeśli zaś chodzi o rapowaną ścianę to posiada ona niezbyt równą powierzchnię, będzie na niej widać niektóre rzut, które zostały wykonane przy pomocy kielni, a istnieje również spora szansa, że będą również widoczne niewielkiego rodzaju prześwitu powierzchni.

Ręcznie formowane cegły

Jeżeli chcecie posiadać cegły, które nie wyglądają na zbyt nowe to musicie pamiętać o tym, że będzie trzeba je formować w sposób ręczny. Chropawa powierzchnia oraz nierówne krawędzie to w tymże przypadku to kwestie wręcz podstawowe, które przemawiają za tym, aby zdecydować się na taki wiekowy design. Można je znaleźć w kilkudziesięciu różnych odmianach kolorystycznych, a poza tym jedna seria może być pocieniowana. Są one zróżnicowane pod kątem wykorzystania do ich produkcji kilku, różnych rodzajów glin i dodatku w postaci piasku, który może się różnić pod względem kolorystycznym. Najczęściej stosowane kolory to wariacje wynikające z tego jak mogła prezentować się pierwotna wersja ceglastej cegły, która z upływem czasu się zestarzała. Dlatego też można znaleźć w tym przypadku różnego rodzaju odcienie brązu, ale również wypłowiałą, jednak nieco zszarzałą czerwień. Wszelkiego rodzaju cegły, które udają te nieco wiekowe będą różniły się fakturą, gdyż zdarza się często tak, że jedne są nakrapiane, inne odciskane zaś jeszcze inne rysowane. Niestety fakt ich oryginalności będzie nierozerwalnie związany z ceną, dlatego im bardziej unikatowa cena tym więcej trzeba będzie za nią zapłacić. W niektórych przypadkach cena jednej cegły będzie wynosiła nawet 5 złotych.