Podzielę się dzisiaj z Wami moimi osobistymi przemyśleniami na jeden z głównych i najbardziej trapiących problemów związanych z aranżacją wnętrz. Nie wiem jak u Was, ale w moim środowisku jest to bardzo częsty problem, a tym problemem jest nic innego jak odpowiednie urządzenie salonu. Niby z pozoru to nic wielkiego, bo przecież wystarczy wstawić sofę, stolik, telewizor i mamy już salon. Jednak jest to bardziej skomplikowane niż wielu ludziom może się wydawać. Odpowiednie dobranie salonu do reszty mieszkania, tak aby prezentował się w sposób gustowny i żeby dobrze współgrał z całym wnętrzem, jest kluczową sprawą w aranżacji.

Warto pamiętać o tym jaką salon ma spełniać funkcję. Musimy go zaprojektować pod siebie, bo przecież to nasz salon i nam ma być w nim wygodnie. Dlatego jeżeli np. używamy go główne do relaksacji, czytając wieczorami książki i popijając kawę. Zadbajmy o to, żeby światło nie było za mocne, ale odpowiednie dla naszych oczu, a ściany miały spokojny kolor. Jednak jeżeli ma być to głównie nasz kącik towarzyski, to niech meble będą w miłych dla oka kolorach, tak aby na sam widok my oraz nasi goście nabieraliśmy chęci do życia i miłych pogawędek.

Przeznaczenie pomieszczenie jest bardzo ważnym czynnikiem, na który każdy z nas powinien zwracać uwagę. Bez tego nie ma co zaczynać od urządzania mieszkania. Bo jaki jest sens przebywać w pomieszczeniu, które może ładnie wyglądać na zdjęciu, ale nie jest funkcjonalne i nie przebywa się nam w nim komfortowo i np. gdy czytamy książkę, zamiast włączyć sobie lampkę, musimy wstać i uruchomić światło, które oświetli całe pomieszczenie bardzo jasnym światłem, które będzie odbijało się od białej kartki papieru rażąc nas przy tym w oczy? Jak dla mnie tylko będziemy się niepotrzebnie złościć, a przecież miało być to nasze miejsce, w którym będziemy odpoczywać, a jest wręcz przeciwnie. Trzeba też pamiętać o tym, że to się nie zmieni, dopóki nie zrobimy ponownego remontu. Dlatego warto się ustrzegać przed takimi możliwymi problemami, które sami sobie powodujemy.

Moim zdaniem przy planowaniu salonu powinniśmy kierować się kilkoma, bardzo ważnymi czynnikami:

  1. Przeznaczenie pomieszczenia
  2. Komfort spędzania czasu
  3. Odpowiednia odległość poszczególnych mebli
  4. Barwy oraz wywoływane przez nie emocje

Pamiętajmy, że salon jest pomieszczeniem, który będzie funkcjonalny i będziemy spędzać w nim bardzo dużo czasu, albo zostanie zmarnowany przez naszą nieostrożność. Bądźmy odpowiedzialni za swoje mieszkanie i zadbajmy o to, żeby odzwierciedlało ono nas i nasze potrzeby.