Istnieją różne metody nakładania farby, za pomocą pędzla, wałka i narzędzi malarskich z miękkimi nakładkami. Po rozważeniu wszelkich możliwości, wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych preferencji. 

Pędzli malarskich jest ogromna ilość o różnych rozmiarach. Najlepsze jakościowo pędzle są droższe, ale ich użycie daje najlepsze efekty. Mają elastyczne włosie, przyjmują dużą ilość  farby i nie wcierają się. Tańsze pędzle mogą zniszczyć powłokę malarską, gdy pogubią włosie. Do dużych powierzchni należy wybrać duży pędzel, a mały do domalowań lub malowania wokół krawędzi  sufitu albo ściany i pokrywania elementów drewnianych. Na ogół włosie syntetyczne służy lepiej do malowania emalią, podczas gdy włosie naturalne lepiej pochłania farbę emulsyjną.Specjalistyczne pędzle przydatne są do wykonywania malarskich efektów specjalnych  są na ogół dość drogie ponieważ wykonane są z naturalnej sierści zwierzęcej, ale będą nam długo służyły jeżeli będziemy o nie odpowiednio dbać.

Pędzle do malowania

Wałki malarskie dostępne są różnorodne ruchome pokrycia wałków, przeznaczone do różnego rodzaju farby i można je nasadzić na długie uchwyty, co sprawia, że są wygodne przy malowaniu trudnych obszarów, takich jak sufity. Wałki gąbkowe powinny być stosowane do nanoszenia emalii i farby satynowej na takie powierzchnie jak drzwi, ponieważ zapewniają uzyskanie równej gładkiej powierzchni bez śladów pędzla. włochate wałki należy stosować do malowania powierzchni, które mają fakturę i tynku strukturalnego, ponieważ długie włosie nanosi więcej farby, która może wypełnić także pęknięcia. Małe wałki z długim uchwytem przeznaczone są do malowania zwłaszcza trudnych powierzchni, na przykład za kaloryferem.

Wałek do malowania

Narzędzia malarskie z miękkimi nakładkami są stosunkowo nowym wynalazkiem, dobrze przyjmujące farbę gąbczaste nakładki mocowane są na plastikowych lub drewnianych uchwytach. Są powszechnie dostępne w różnych kształtach i wielkościach, przeznaczone do malowania powierzchni.

Malowanie ścian