Drzwi nie tylko mogą stukać, skrzypieć, ale także mogą się zacinać i obluzowywać, co może powodować utrudnienia w korzystaniu z nich.

 

Drzwi zewnętrzne często zacinają się podczas zimnej, wilgotnej pogody, a podczas ładnej, nie sprawiają żadnych kłopotów. Jest to znak, że podczas ładnej nie sprawiają  żadnych kłopotów. Jest to znak, że podczas malowania pominięto dolną krawędź drzwi, przez którą teraz przenika wilgoć. Drzwi mogą zacinać się także dlatego, że do środka zawiasów dostała się farba. Rozwiązanie problemu polega na zdjęciu drzwi, oheblowaniu dolnej powierzchni i pomalowaniu jej. Nałóż co najmniej jedną warstwę gruntu, aby lepiej  zabezpieczyć drzwi przed wnikaniem wilgoć. Jeśli drzwi zacinają się u dołu, być może obluzowały się zawiasy. Spróbuj dokręcić wkręty lub jeśli to konieczne, wymienić na dłuższe.

Jeśli to nie pomoże i drzwi nadal będą ciężko chodzić, zdejmij je i ohebluj dolną powierzchnię. Następnie pomaluj ją i zawieś drzwi z powrotem na miejscu. W przypadku drzwi wewnętrznych, być może uda Ci się usunąć nadmiar materiału, podkładając pod spód arkusz papieru ściernego i poruszając drzwiami w tę i z powrotem. Drzwi mogą zacinać się po umieszczeniu na podłodze wykładziny dywanowej. W takiej sytuacji zdejmij drzwi i odetnij piłą tarczową wąski pasek materiału u dołu. Jeśli zajdzie potrzeba skrócenia wielu drzwi, zastanów się nad wypożyczeniem specjalnej piły do podcinania drzwi, nie wymagającej ich zdejmowania.

Często drzwi się także obluzowują na połączeniach . W większości drzwi na rogach, gdzie schodzą się ramiaki drzwiowe, stosuje się połączenia na czopy.Mogą one obluzować się z biegiem czasu. Nie musisz drzwi rozbierać na kawałki, po prostu zdejmij je z zawiasów, usuń wszystkie kliny, przytnij nowe i przyklej je na poprzednim miejscu. W ramach dodatkowego zabezpieczenia, jeśli nie ma klinów, wywierć w każdym ramiaku otwór o średnicy 10 mm i wklej do niego kołek o takiej samej średnicy. Gdy klej wyschnie, odetnij wystające fragmenty i wyrównaj powierzchnię. Naprawiając drzwi w ten sposób używaj ścisku stolarskiego, najpierw do nadania krawędziom odpowiedniego położenia, a następnie do ściśnięcia podczas wysychania kleju.