Z drzwiami wiąże się szereg potencjalnych problemów: od banalnego skrzypienia po nieoczekiwane zacięcie się lub niemożność zamknięcia. Na szczęście większość z tych usterek można bez trudu usunąć. Niestety, w większości przypadków konieczne będzie wyciągnięcie drzwi z ramy. Niektóre problemy można rozwiązać, poprawiając uszczelnienie, inne dopasowując poszycie zewnętrzne.

Skrzypiące drzwi

Najczęstszym powodem skrzypienia drzwi są nienaoliwione zawiasy. Wystarczy wtedy kapnąć na nie trochę oleju, i kłopot z głowy. Jeśli jednak są pokryte warstwą brudu i farby, lepiej jest zdjąć drzwi i popracować nieco zawiasami, aby dobrze rozprowadzić olej. Innym powodem skrzypienia drzwi mogą być zacinające się zawiasy, umieszczone zbyt głęboko w drzwiach i/lub ościeżnicy. Rozwiązanie jest proste; odkręć po kolei wszystkie zawiasy , podłóż pod każdą połówkę kawałek tektury i przykręć zawiasy z powrotem. Wykonaj kilka prób, aż drzwi zawisną poprawnie, być może potrzebna będzie więcej niż jedna warstwa tektury. Drzwi mogą zacinać się także, dlatego, że wkręty wystają z zawiasów. Zazwyczaj łatwo się z tym uporać, dokręcając je, jeśli jednak nie chcą się trzymać, należy użyć innych, dłuższych, o takiej samej średnicy, albo mniejszych, jeśli stare wkręty miały duże łebki i z tego powodu wystawały nad zawiasami.

Skrzypiące drzwi

Stukające drzwi

Na stukanie najprostszym sposobem jest dopasowanie progu. W przypadku drzwi wewnętrznych można także dopasować odbój, we wszystkich rodzajach drzwi można spróbować dopasować zamek, chociaż nie jest to łatwe, pomocne może się okazać wkręcenie śrub i zamaskowanie otworów nasmarowanym klejem kołkami drewnianymi.

Wypaczone drzwi

Jeżeli drzwi wypaczą się, możesz je wyprostować, posługując się parą ścisków stolarskich, długą deską i drewnianym klockiem. Ułóż drzwi między dwoma deskami o rozmiarach, powiedzmy, 50x 100 mm, i umieść klocek tak, by naciskał na drzwi w kierunku odwrotnym niż wypaczanie. Zaciśnij ściskiem stolarskim i pozostaw na tak długo, jak to możliwe. Po usunięciu ścisków drzwi powinny być proste, przez co wypaczone drzwi drewniane czy PCV nie będą Ci już przeszkadzały!

Wypaczone drzwi