Z drzwiami wiąże się szereg potencjalnych problemów: od banalnego skrzypienia po nieoczekiwane zacięcie się lub niemożność zamknięcia. Na szczęście większość z tych usterek można bez trudu usunąć. Niestety, w większości przypadków konieczne będzie wyciągnięcie drzwi z ramy. Niektóre problemy można rozwiązać, poprawiając uszczelnienie, inne dopasowując poszycie zewnętrzne.

Skrzypiące drzwi

Najczęstszym powodem skrzypienia drzwi są nienaoliwione zawiasy. Wystarczy wtedy kapnąć na nie trochę oleju, i kłopot z głowy. Jeśli jednak są pokryte warstwą brudu i farby, lepiej jest zdjąć drzwi i popracować nieco zawiasami, aby dobrze rozprowadzić olej. Innym powodem skrzypienia drzwi mogą być zacinające się zawiasy, umieszczone zbyt głęboko w drzwiach i/lub ościeżnicy. Rozwiązanie jest proste; odkręć po kolei wszystkie zawiasy , podłóż pod każdą połówkę kawałek tektury i przykręć zawiasy z powrotem. Wykonaj kilka prób, aż drzwi zawisną poprawnie, być może potrzebna będzie więcej niż jedna warstwa tektury. Drzwi mogą zacinać się także, dlatego, że wkręty wystają z zawiasów. Zazwyczaj łatwo się z tym uporać, dokręcając je, jeśli jednak nie chcą się trzymać, należy użyć innych, dłuższych, o takiej samej średnicy, albo mniejszych, jeśli stare wkręty miały duże łebki i z tego powodu wystawały nad zawiasami.

Skrzypiące drzwi

Stukające drzwi

Na stukanie najprostszym sposobem jest dopasowanie progu. W przypadku drzwi wewnętrznych można także dopasować odbój, we wszystkich rodzajach drzwi można spróbować dopasować zamek, chociaż nie jest to łatwe, pomocne może się okazać wkręcenie śrub i zamaskowanie otworów nasmarowanym klejem kołkami drewnianymi.

Wypaczone drzwi

Jeżeli drzwi wypaczą się, możesz je wyprostować, posługując się parą ścisków stolarskich, długą deską i drewnianym klockiem. Ułóż drzwi między dwoma deskami o rozmiarach, powiedzmy, 50x 100 mm, i umieść klocek tak, by naciskał na drzwi w kierunku odwrotnym niż wypaczanie. Zaciśnij ściskiem stolarskim i pozostaw na tak długo, jak to możliwe. Po usunięciu ścisków drzwi powinny być proste, przez co wypaczone drzwi drewniane czy PCV nie będą Ci już przeszkadzały!

Wypaczone drzwi

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here