Podstawowym błędem początkujących osób jest nakładanie na szablon zbyt dużej ilości farby. Wynikiem jest rozmazana i cieknąca farba, rozmoczony szablon i zniechęcona osoba do dalszej pracy. Tak naprawdę wystarczy kilka łyżeczek farby, aby przy szablonie namalować wzór w całym pokoju.

 

Najlepszą farbą do szablonów jest akrylowa. Jest to farba wodna, zatem łatwo ją zmywać. Do namalowania można użyć także kredek, pasteli, a nawet markerów, tylko te materiały są trudniejsze do zmycia z ściany.

Krok po kroku jak odbić szablon:

1.       Za pomocą taśmy klejącej przymocuj do ściany szablon. Nałóż odrobinę farby na tackę.

2.       Zamocz koniuszek pędzla w farbie i wytrzyj jej nadmiar w kawałek papieru, tak aby pędzel zostawiał tylko delikatny ślad.

3.       Trzymając pędzel prostopadle do szablonu, delikatnie przeciągnij po nim po szablonie. Nakładaj farbę od krawędzi szablonu w kierunku jego środka. Jeśli pomimo zachowania środków ostrożności farba się rozmaże, to znaczy , że ma zbyt wodnistą konsystencję lub szablon jest zabrudzony.

Porady dla osób początkujących:

·         *Gdy wzór wymaga zmiany koloru, dokładnie wyczyść i osusz pędzel.

·         *Przed zrobieniem kolejnych odbitek dokładnie wyczyść szablon miękką szmatką

·         *Jeśli zauważysz błąd już po wyschnięciu farby, delikatnie usuń ten element papierem ściernym. Pokryj oczyszczone miejsce kolorem podkładowym i ponownie nałóż wzór.

·        * Odbijając wzór na nierównych ścianach, należy ostrożnie nakładać farbę. Tam gdzie na ścianie są wypukłości, po nałożeniu farby może pojawić się ciemniejsza linia. Żeby tego uniknąć, należy nakładać dokładnie kilka warstw farby, aż osiągniesz po nałożeniu natężenie koloru. Nie odklejaj szablonu od ściany po nałożeniu kolejnej warstwy. Nie będziesz w stanie przykleić go  w tym samym miejscu.

·         *Po skończonej pracy dokładnie wyczyść i wysusz szablon.