Na trwałość konstrukcji domu jednorodzinnego w największym stopniu wpływa jakość fundamentów. Warto zwrócić szczególną uwagę na solidne wykonanie oraz wybór najlepszych materiałów przy tworzeniu fundamentów pod dom jednorodzinny, gdyż naprawy i modyfikacje są zwykle niemożliwe. Podstawowym materiałem wykorzystywanym przy budowie fundamentów jest beton. Jaki powinien on być?

Parametry betonu na fundamenty

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak różnorodny może być beton. Jego typ i jakość ocenia się pod kątem rozmaitych parametrów .W przypadku betonu na fundamenty najważniejsze są:

  • klasa wytrzymałości
  • klasa ekspozycji
  • klasa konsystencji

Klasa wytrzymałości

Powyższy parametr oznacza wytrzymałość betonu na ściskanie. Określa się go na podstawie obciążeń, jakie będzie w stanie wytrzymać. Określenie minimalnej wytrzymałości jest zależne od danego projektu i powinno być dla niego ustalane indywidualnie po uwzględnieniu przyszłych obciążeń. Niemniej jednak w, przypadku betonu na fundament domu jednorodzinnego zwykle wymagana wartość parametru jest taka sama. Najczęściej pożądana jest klasa wytrzymałości C16/20. Oznacza to, że minimalna wymagana wytrzymałość betonu to 20 MPa.

Klasa ekspozycji betonu

Zapewniający trwałość konstrukcji fundament musi być odporny na wszelkie czynniki niszczące obecne w okolicy. Są nimi rozmaite związki chemiczne obecne w glebie czy też w pobliskich wodach gruntowych. Przed postawieniem fundamentów konieczne jest więc zbadanie okolicznych gruntów i określenie wymaganych parametrów betonu przez fachowca. Przeważnie wymagana klasa ekspozycji to XC2. Niemniej jednak, parametr ten jest inny, gdy w okolicy występują specyficzne czynniki niszczące.

Konsystencja fundamentów

Odpowiednie zagęszczenie betonu to kwestia kluczowa przy stawianiu wytrzymałych fundamentów .Z tego właśnie względu niezwykle istotnym parametrem jest konsystencja betonu. W projekcie domu jednorodzinnego przeważnie wpisuje się wymaganą klasę konsystencji S4 lub S3.

Zaufany producent

Nie brakuje na rynku firm fałszujących parametry sprzedawanego betonu. Dlatego też poleca się korzystanie z usług jedynie znanych oraz cenionych w Polsce i na świecie producentów, takich jak np. Cemex. Kupując beton od firm tego typu można mieć pewność co do jego odpowiednich parametrów.