Wykończenie wnętrz musi być estetyczne, a żeby tego dokonać trzeba być świadomym takich stałych elementów jak posadzka, farby, ścienny okładziny, parapety czy też drzwi. Jeżeli decydujecie się na zaaranżowanie ścian, albo posadzek to musicie wybrać taki materiał, który jest trwały i odporny, dlatego też cena nie zawsze będzie tutaj czymś kluczowym. Zwłaszcza jeżeli chce się zaaranżować przestrzeń na naprawdę długi czas.

Materiał na posadzki to coś co ma służyć na naprawdę długi czas. Jakby nie patrzeć jest to wręcz fundamentalna kwestia w przypadku każdej aranżacji wnętrz. Zwyczajnie musicie oczekiwać tego, żeby była ona trwała i jak najbezpieczniejsza. Wyłożenie posadzki to jedna z bardziej kosztownych rzeczy w domu, zwłaszcza że ceny dobrego materiału i robocizny nie należą do najtańszych. Ponadto trzeba też być świadomym tego, że w domu nie będzie zbyt estetycznie po tym jak powierzchnia zostanie wykończona. Jeśli zdecydujecie się na zły materiał na posadzkę to w przyszłości może wyniknąć z tego naprawdę wiele problemów, a to z tego względu, że wszystko będzie trzeba stawiać na nowo, zrywając wcześniejszą podłogę. Dlatego jeżeli zależy Wam na tym, aby w przyszłości nie mieć problemu to zróbcie to raz i porządnie, chyba że nie przeszkadza Wam kucie podłogi i latający dookoła pył.

Zaplanuj swoją inwestycję

Dzisiejsza moda związana z wykańczaniem wnętrza ma naprawdę wiele zalet, ponieważ jest ona bardzo sprzyjająca dla wszystkich osób, które nie przepadają za wydawaniem zbyt dużej ilości pieniędzy, a ponadto liczy się dla nich praktyczność związana z wybieraniem materiału na posadzki. Jedną z zalet jest chociażby fakt, że coraz częściej stosuje się tylko i wyłącznie jeden materiał na jednej kondygnacji. Jest to znacznie prostsze w organizacji zakupów, w znalezieniu specjalisty, który się tym zajmie, a przy tym termin całego wykończenia jest o wiele krótszy. Zdecydowanie się na ten sam materiał na posadzkach w każdym pomieszczeniu będzie możliwe tylko i wyłącznie dzięki zdecydowaniu się na materiał wysokiej jakości, chociażby wiele gatunków drewna egzotycznego będzie świetnie nadawać się zarówno do salonu jak i do kuchni. Ponadto materiały w dzisiejszych czasach prezentują odmienną estetykę, pozwoliło to płytkom ceramicznym przejść do innych pomieszczeń i nie są już jedynie domeną łazienek i kuchni. Warto też zauważyć, że innego rodzaju inwestorzy mogą uznać za racjonalną decyzje wybranie materiałów bardzo zróżnicowanych, ponieważ da im to możliwość dostosowania konkretnego materiału do funkcji danego pomieszczenia. Pozwala to na oszczędne wydawanie swoich pieniędzy, ponieważ kupuje się trwalsze materiały tylko tam, gdzie jest to naprawdę niezbędne. Dlatego też powierzchnia podłóg w salonie jest wyłożona tańszą wykładzina, zaś w strefie wejścia można znaleźć reprezentacyjne drewno i praktyczne płytki ceramiczne. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że posadzka jest w stanie przesuwać granicę pomieszczenia, chociaż posadzka w kuchni nie musi się kończyć na granicy z holem, można bez problemu ją przedłużyć, albo skrócić, bądź zrobić z nią cokolwiek innego.

Długoterminowa inwestycja

Jeśli zdecydujecie się na drewnianą posadzkę to możecie być pewni tego, że jest to inwestycja trwała i odnawialna, chociaż najczęściej bardzo kosztowna. Jeżeli zostanie dobrze ułożony to będzie w stanie Wam służyć przez wiele pokoleń. W dzisiejszych czasach można spotkać jeszcze drewniane posadzki w pałach, czy starych kamienicach, które mają ponad 100 lat. Trwałość podłoża jest zależna od tego jak grubych elementów się użyje. Cienkich rozmiarów jest mozaika, ponieważ ma ona blisko 8 milimetrów, parkiet zaś już 2 centymetry, a deski od 1,4 do 3 centymetrów. Najgrubsze jednak będą drewniane kostki brukowe, ponieważ ich grubość oscyluje od 2,5 do 8 centymetrów. Jeżeli chcecie, aby powierzchnia łączyła ze sobą wytrzymałość oraz nietypowe walory estetyczne to najlepiej będzie w tym przypadku zastosować drewno egzotyczny. Duża twardość takiego drewno pozwoli na utrzymanie wysokiej odporności na ścieranie, zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki niskiemu współczynnikowi skurczu takie drewno będzie również odporne na wilgoć, więc będzie można je umieścić również w kuchni. Trwałe będą również posadzki z drewna, które pochodzi z drzew liściastych, czyli z dębu, akacji, czereśni, klonu czy jawora. Klasa drewna ma również spore znaczenie w przypadku trwałości. Im wyższa ona będzie tym droższe będzie drewno, a tym samym o wiele odporniejsze na zniszczenia. Drewno klasy pierwszej nie będzie posiadać ciemnych sęków, które w niektórych przypadkach wypadają oraz nie znajdziecie na nich przebarwień. Oczywiście będzie ono miał najwyższą cenę, ale za to będzie mogło pochwalić się równomiernym usłojeniem oraz jednolitą barwą. Druga klasa drewna jest materiałem na posadzki bardziej wzorzystym, lecz równie dobrym pod względem technicznym. Sam materiał to jedna nie wszystko. Istotną inwestycją będzie koszt wykonania oraz zabezpieczenia parkietu. Posadzka powinna zostać położona przez sprawdzonego parkieciarza. To właśnie ekspert powinien zająć się dobraniem odpowiedniego surowca i potrzebnych materiałów do tego, aby ułożyć posadzkę. Zastosowanie litego drewna będzie wymagała dobrego przygotowania podłoża. Z tejże racji, że drewno cały czas pracuje parkieciarz będzie musiał sprawdzić jak wygląda wilgotność powietrza w domu.