Jeśli po zastosowaniu takich elementów wentylacyjnych, jak nawiewy i pustaki wentylacyjne, problem kondensacji pary wodnej nadal istnieje, rozwiązaniem może być wentylator wymuszający obieg powietrza. Oprócz wilgoci będzie usuwał również nieświeże powietrze z mieszkania, Można go zamontować w ścianie, w oknie lub suficie.

Wentylator zapewnia odpowiedni poziom wentylacji wszędzie tam, gdzie to niezbędne: w kuchni, w łazience, w toalecie, usuwając nieświeże powietrze i wilgoć, zanim staną się one źródłem problemów. Wentylatory można instalować w trzech miejscach: w oknach, w ścianach i w sufitach. W kuchni może podobną rolę pełnić wyciąg kuchenny, przy założeniu jednak, że jego wylot został wyprowadzony na zewnątrz, proste okapy cyrkulacyjne tylko filtrują powietrze. Bardzo ważne jest, by wentylator był umieszczony w sposób umożliwiający ma skuteczne usuwanie powietrza z obszarów sprawiających problemy. W kuchni takimi miejscami są kuchenka i zlewozmywak, w łazience sedes i prysznic.

Wentylator okienny jeżeli jest już zamontowany jakiś prosty, to możesz go bez trudu zamienić na model wymuszający obieg powietrza. Po prostu wstaw go na miejsce poprzedniego. Jeśli jednak nie było wcześniej montowanego żadnego, będziesz musiał, niestety pomyśleć o innym systemie wentylacyjnym, albo kupić szybę z wyciętym już otworem, ponieważ w większości okien nie da się wyciąć dziury.

Podczas montażu większości wentylatorów ściennych konieczne jest przygotowanie w ścianie domu okrągłego otworu. Najlepszym rozwiązaniem do wykonania tego zadania jest wiertarka o dużej mocy z nałożonym wiertłem koronowym. Zrób otwór na wylot i wsuń do niego tuleję dostarczoną wraz z wentylatorem. Niektóre wentylatory kwadratowego otworu, co może oznaczać konieczność wyjęcia całej cegły. Montaż wentylatora jest łatwy, wystarczy wywiercić otwory pod kołki rozporowe, włożyć wentylator do otworu w ścianie i zamocować od zewnątrz kratkę wylotową.

Wentylator sufitowy montuje się w ten sam sposób co wentylator ścienny. Jest to najłatwiejszy w montażu typ wentylatora: wystarczy tylko wyciąć wyrzynarką w suficie okrągły otwór uważając, aby nie uszkodzić belek. Należy zamontować plastikową rurę prowadzącą od wentylatora do ściany lub podsufitki, w której znajduje się wylot.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWentylacja domu.
Następny artykułIzolacja dachów i rur.