Chociaż duże otwory w pustych ścianach z płyty gipsowej mogą wyglądać zniechęcająco, są one łatwe do naprawy. A zaś miejsce, w których drewno styka się z tynkiem, ze względu na sposób w jaki różne materiały się rozszerzają i kurczą, są podatne na powstawanie szczelin. Duże szczeliny są brzydkie i powodują uchodzenie ciepła, dlatego najlepiej zacząć robić z nimi przed malowaniem.

 

Narzędzia i materiały do naprawy dziur w płycie gipsowej:

* nóż rzemieślniczy

* ścinki płyty gipsowej

* gwoździe do płyty gipsowej i młotek

* samoprzylepna taśma do naprawy tynku

* gips szpachlowy

* packa tynkarska

1. Ostrym nożem rzemieślniczym wytnijmy wokół uszkodzonego miejsca kawałek płyty gipsowej, tak aby otwór ten miał regularne kształty, aż do najbliższych kołków mocujących. Musimy podcinać płytę gipsową z tyłu, aż pokryje się ona z kołkiem, który będzie stanowił punkt zaczepienia dla naszej łaty.

2. Z nowej płyty gipsowej wytnijmy łatę naprawczą, używając uszkodzonego kawałka szablonu.

3. Wykorzystując galwanizowane ćwieki, przybijmy w regularnych odstępach naprawczą łatę do kołka.

4. Miejsce łączenia pokryjmy całkowicie samoprzylepną taśmą do naprawy tynku.

5. Wymieszajmy gips szpachlowy i nałóżmy go na krawędzie, przesuwając packą, a w razie potrzeby nałóżmy kolejną warstwę.

Narzędzia i materiały do wypełniania szczelin wokół framug i listew przypodłogowych:

* nóż rzemieślniczy

* masa uszczelniająca

*pistolet do masy uszczelniającej

* wilgotna szmatka

1. Nożem rzemieślniczym odetnijmy końcówkę dyszy pojemnika z masą uszczelniającą. Załadujmy pojemnik do pistoletu. Powoli ściskając pistoletem, nałóżmy piankę wzdłuż listwy lub framugi.

2. owińmy wilgotną szmatką wokół palca i przesuńmy nim wzdłuż kropli masy, wtłaczając ją delikatnie do szczeliny, aż wypełni otwór.