Odpowiednio zaprojektowane, spójne, dopracowane pod względem aranżacyjnym wyposażenie salonu warunkuje stworzenie przytulnego i funkcjonalnego wnętrza. Oprócz wyboru odpowiedniego umeblowania i dekoracji, ważnym elementem wystroju są tekstylia, a zwłaszcza oprawa okienna. Okno salonowe jest zwykle duże, bardzo często posiada wyjście na balkon lub taras, w związku z czym jego estetyka i aranżacja odgrywa niebagatelną rolę w wystroju wnętrza. Dlatego też wiele osób na etapie projektowania wnętrza salonu zastanawia się, jak prawidłowo dobrać odpowiednie zasłony do salonu, aby osiągnąć pożądany efekt stylistyczny.

Estetyka i funkcjonalność

Pytanie, jakie zasłony do salony wymaga szczególnego namysłu w przypadku pokoju znajdującego się po nasłonecznionej stronie domu. Wówczas bowiem należy wybrać zasłony do salonu, które nie tylko ozdobią, ale również skutecznie ochronią wnętrze pomieszczenia przed nagrzaniem. Jednakże rynek aranżacji wnętrz wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli domów i mieszkań, oferując coraz to nowe rozwiązania z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów, a tym szeroką gamę tekstyliów okiennych.

Modne zasłony do salonu to bogactwo kolorów, wzorów i projektów umożliwiających zastosowanie efektownych zakładek czy innego rodzaju upięcia materiału, dzięki czemu okno salonowe zyska niepowtarzalny charakter. Kwestia, na jakie zasłony do salonu ostatecznie się zdecydować zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb danego miejsca.

Uniwersalne contra oryginalne zasłony do salonu

Zasłony do salonu wykonane z ciemniejszego, gęsto tkanego materiału w odcieniach popielu, beżu czy brązu doskonale zabezpieczą okna pokoju o dosyć silnym nasłonecznieniu, a ich uniwersalny charakter znakomicie sprawdzi się w większości wnętrz, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Niemniej jednak kwestia, jakie zasłony do salonu pozwolą uwypuklić specyfikę jego aranżacji zaprząta uwagę osób ceniących oryginalne rozwiązania, również w zakresie dekoracji okien. Tego typu osoby najchętniej wybierają modne zasłony do salonu o zaskakujących rozwiązaniach pod względem wzornictwa i dekoracji.

Duże wzory geometryczne na jasnym, półprzezroczystym tle idealnie pasują do pokoju urządzonego w nowoczesnym stylu. Tego typu zasłony do salonu przyciągają uwagę prostotą upięcia połączoną z ciekawym efektem stylistyczny, jaki dają specjalnie zaprojektowane, asymetrycznie rozmieszczone wzory sięgające niekiedy do samej podłogi.