Coraz częściej jeździmy samochodami elektrycznymi, rezygnujemy z kuchni gazowej na rzecz płyty indukcyjnej i interesujemy się fotowoltaiką. Wszystkie te kroki ku elektryczności są uzasadnione między innymi byciem ekologicznym czy oszczędnym. Sprawdźmy, ile zyskujemy dzięki coraz powszechniejszej elektryczności. 

Jazda elektrycznym samochodem – opłacalna czy nie? 

Koszt jazdy samochodem elektrycznym jest niewątpliwie niższy od jazdy samochodem spalinowym. Ceny paliwa nieustannie idą w górę i koszt napełnienia całego zbiornika paliwa (zależnie od modelu auta i pojemności silnika) wynosi nawet od 300 złotych w górę, co jest obciążającą portfel zmianą na przestrzeni ostatnich lat. Ładowanie samochodu elektrycznego wynosi od około poniżej 100 złotych do 250 złotych. Koszty ładowania zależą również od typu ładowarek-mamy do dyspozycji ładowarki szybkiego ładowania oraz wolnego ładowania. Ładowanie samochodu jest także możliwe w domu-wystarczy zakupić ładowarkę do samochodu-koszt takiego urządzenia to od 2000 zł w górę lecz inwestycja zwraca się w krótkim czasie. Niektóre stacje oferują opłatę abonamentową, która pozwala na przestrzeni miesiąca obniżyć koszty za ładowanie. Z uwagi na rosnące ceny paliw jazda samochodem elektrycznym jest opłacalną inwestycją. Dochodzi tutaj także kwestia ekologii-samochody elektryczne nie zostawiają szkodliwego dla naszej planety śladu węglowego.  

Smart Home jest już w Lublinie

Wydawałoby się, że Smart Home to tylko milionowe wille w filmach lub science-fiction. Jednak rynek się zmienia, technologia idzie do przodu i zadomawia się i w naszych mieszkaniach. Systemy Smart Home to nie tylko włączanie światła bez wstawania. Systemy te zawierają coraz więcej przydatnych funkcjonalności obniżających podstawowe koszty życia w bloku np. optymalizacja temperatury w mieszkaniu, która finalnie obniża koszty ogrzewania związane z dynamicznym ocieplaniem mieszkania, gdy jest ono wychłodzone. Mieszkania posiadające system Smart Home w Lublinie dostosowują się nawet do prognoz pogody, która podpowiada, kiedy mieszkanie będzie wymagało dodatkowego ogrzewania, które zapewni komfort mieszkańcom. Funkcjonalności te, dzięki indywidualnej optymalizacji mogą nie tylko umilić pobyt w domu, lecz także obniżyć rachunki.

Oszczędność energii w kuchni

Optymalizacja kosztów rachunków ma miejsce także w kuchni, w której zużycie energii i surowców zazwyczaj jest najwyższe. W nowym budownictwie coraz częściej odchodzi się od instalacji gazowych na rzecz pełnej elektryczności. Wyposażając kuchnię należy zwrócić uwagę na energooszczędne sprzęty takie jak zmywarka, lodówka czy płyta indukcyjna. Ta ostatnia jest szczególnie ważna, ponieważ płyta indukcyjna jest o wiele bardziej korzystna pod kątem rachunków aniżeli kuchenka elektryczna, która prądu zużywa zauważalnie więcej. Kuchnie indukcyjne dość szybko się nagrzewają i oferują szereg przydatnych funkcji np. zdalne sterowanie za pomocą konkretnych aplikacji. Co najważniejsze, płyta indukcyjna pozwala zaoszczędzić o nawet 50% energii więcej niż płyta elektryczna. Warto wziąć tą informację pod uwagę wyposażając swój dom w nowe, elektryczne sprzęty.

System Smart Home – korzyści 

Mówiąc o inteligentnym domu mamy na myśli inteligencje z technologicznego punktu widzenia. Wielu potencjalnych użytkowników systemu smart home zastanawia się czy taka technologia jest potrzebna w domu i jakie korzyści przynosi w praktyce. 

Instalacja systemu inteligentnego domu wpływa pozytywnie na trzy aspekty funkcjonowania w domu:

  • oszczędności,
  • bezpieczeństwo,
  • wygoda. 

Każdy z tych aspektów poprawiany i usprawniony jest dzięki zautomatyzowaniu urządzeń domowych. System inteligentnego domu umożliwia nie tylko skuteczne zmniejszenie rachunków, ale też bezpieczeństwo kiedy wyjeżdżasz na wakacje. 

Ponadto posiadając zautomatyzowane systemy nie musisz martwić się o zagrożenia, takie jak włamanie, pożar czy zalanie, ponieważ w razie wystąpienia problemu Twój system odpowiednio zareaguje i poinformuje Cię o tym. 

Monitoring 

Bezpieczeństwo przed włamaniami gwarantują kamery monitoringu, który działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Kamery rejestrują wideo, dzięki czemu możesz obserwować co dzieje się w domu, nawet z drugiego końca świata. Dodatkowym elementem usprawniającym zapewnianie bezpieczeństwa są czujniki. Wykrywają one gdy ktoś porusza się po domu, a intruz zostaje uwieczniony na kamerze rejestrującej wideo. 

Czujniki 

Równie ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców są czujniki dymu, gazu, czadu. W sytuacji, gdy instalacja domowa ulegnie awarii, systemy czujników generują ostrzeżenia przed czymś czego nie możemy zobaczyć gołym okiem. Dodatkowym atutem czujników jest możliwość połączenia ich z centralką i innymi urządzeniami, dzięki czemu system automatycznie zamknie dopływ gazu i zaalarmuje mieszkańców dźwiękowo w sytuacji pożaru. 

Inteligentne gniazda

Inteligentne gniazdka mogą być bardzo przydatnym rozwiązaniem chroniącym przed zalaniem mieszkania czy pożarem. W sytuacji, gdy mieszkaniec domu pozostawi włączone żelazko, nie ma konieczności powrotu do domu, wystarczy skorzystać z aplikacji i zdalnie odłączyć urządzenie. W ten sam sposób można operować działaniem piekarnika, zmywarki czy czajnika. Gniazdka chronią również przed burzą i przepięciami.