W nie których przypadkach można powiększyć mały pokój i tym sposobem stworzyć strefę jadalną. Jeżeli mamy na przykład załamanie w linii ściany bocznej od strony ogrodu, alei lub drogi możemy przesunąć ścianę na zewnątrz włączając tę część do obszaru mieszkania.

W takich sytuacjach często trudno jest zapewnić w całej aranżacji boczne okna, ponieważ możemy nie uzyskać zgodny na zmianę projektu, jeśli okna takie miałyby wychodzić na posiadłość sąsiadów. Również widok może nie być wart ponoszenia takich kosztów. W takich przypadkach rozwiązaniem może być szklany dach lub panel. Spadzisty lub łukowaty szklany dach wykonany ze wzmocnionych paneli będzie wpuszczał do jadalni światło w dzień, a w nocy stanowił interesujący sufi gwieździsty.

W przypadku takiego powiększenia pomieszczenia należy wziąć pod uwagę dwa czynniki, wentylację i przysłanianie. Szklany dach będzie tylko nie tylko wpuszczał naturalne światło, ale również promienie słoneczne. W lecie może się robić w takim pomieszczeniu gorąco. Problem rozwiążą szczeliny wentylacyjne lub okna dachowe umożliwiające cyrkulację powietrza. Ze światłem słoneczny wiąże się też niebezpieczeństwo płowienia i uszkodzenia tkanin. Nadmierny blask ograniczają rolety, grube płótno, drewniane żaluzje lub specjalne listwy żaluzjowe, które dadzą cień zabezpieczą materiały znajdujące się w jadalni.

Innym sposobem wentylowania pomieszczenia jest umieszczenie na środku sufitu wiatraka ze zmiennymi prędkościami obrotów, który może co prawda tworzyć w pokoju trochę tropikalną atmosferę, ale będzie mieszał powietrze i dawał sztuczny chłodzący powiew.