Pokój dzienny to zazwyczaj główne pomieszczenie w domu, w którym skupia się życie rodziny, przyjmuje gości, a czasem spożywa posiłki czy ogląda telewizję. Dlatego też szczególnie istotne jest odpowiednie rozplanowanie pokoju pod względem umeblowania, ponieważ to właśnie ono determinuje główne przeznaczenie tego pokoju. Kwestia, jak zaplanować pokój dzienny oraz wynikające z niej pytanie, jakie meble do pokoju dziennego będą najlepszym wyborem zależą w znacznej mierze od tego, czy pokój dzienny ma pełnić wyłącznie rolę salonu, czy też jadalni z uwzględnieniem ewentualnego miejsca do pracy oraz kącika dla dzieci.

Pokój dzienny jako typowy salon z miejscem do wypoczynku

Zatem – jak zaprojektować pokój dzienny, który pełni głównie rolę salonu? W takim wypadku najlepiej sprawdzi się klasyczny zestaw – kanapa, dwa fotele oraz stolik lub ława, zależnie od indywidualnych preferencji. Dekoracje pokoju dziennego pełniącego funkcję stricte salonu powinny być dobrze dobrane, by uniknąć efektu przeładowania. Zależnie od stylu, w jakim urządzony jest salon, mogą być wykonane z wikliny czy drewna, porcelany, a nawet kamienia. Dobrym rozwiązaniem dekoracyjnym jest pomysłowa adaptacja ściany za pomocą fototapety, obrazu odpowiadającego wystrojowi wnętrza czy ciekawego zegara.

Jak zaplanować pokój dzienny z funkcją jadalni

W przypadku, kiedy salon pełni również funkcję jadalni pytanie, jakie meble do pokoju dziennego wymaga szczególnego namysłu, ponieważ należy umiejętnie zagospodarować przestrzeń. W tym wypadku – zależnie od wielkości pomieszczenia – warto ograniczyć się do sofy i okrągłego lub podłużnego stolika w części wypoczynkowej, natomiast otrzymaną przestrzeń przeznaczyć na stół z krzesłami.

W podobny sposób można postąpić wydzielając miejsce do pracy czy przestrzeń do zabaw dziecięcych. Dekoracje pokoju dziennego powinny w takim wypadku podkreślać oddzielne strefy pokoju dziennego, a jednocześnie stanowić spójną, przemyślaną całość. Dobrym pomysłem dekoracji będą różnej wielkości zdjęcia w oryginalnych ramkach ze szkła, mosiądzu czy drewna, obrazy o podobnej tematyce i stylu wykonania, a nawet ciekawie wybrane i zestawione plakaty w antyramach nawiązujące do zainteresowań gospodarzy.