Materac w naszym łóżku jest ważnym elementem, ponieważ to od niego zależy nasze samopoczucie poranne. Podczas snu człowiek odpoczywa i dlatego musi mieć wygodny materac. 

Materac nie powinien być za miękki ani za twardy. Najlepszy jest taki, który ma zróżnicowaną twardość w danych miejscach, aby każda część ciała odpoczywa wygodnie.

 

 

Materac powinien być:

* miękki w okolicach łydek i barków

* średnio twardy w okolicach głowy, miednicy i stóp

* twardy w okolicach ud

 

Gdy wybierzemy zbyt miękki materac to mogą nas boleć plecy a zaś gdy będzie za twardy to może się pojawić drętwienie nóg. Materac wybiera się pod osoby, które mają sypiać na nim. Jeżeli ktoś ma problemy z kręgosłupem, powinien pomyśleć o specjalnym materacu wyższej klasy i wymaganiom, który na pewno będzie droższy niż zwykłe materace.

Można wyróżnić kilka rodzai materacy:

* materac lateksowy: bardzo świetnie dopasowują się do ciała, są odporne na grzyby i mają właściwości antybakteryjne

* materac piankowy:  z pianki i nie posiada sprężyn

* materac termoelastyczny: dopasowuje się świetnie do ciała i zapewnia odpowiednią wentylację

* materac bonelowy: z  wkładu sprężyn typu bonell

* materac kieszeniowy:  z kieszeni ze sprężynami w środku. Każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszonce, dzięki czemu indywidualnie reaguje na nacisk ciała

* materac wodny: z kilkunastu warstw, dzięki którym czujemy się jak byśmy spali pływając

 

Jeżeli chcemy, aby nam materac służył przez dłuższy czas to musimy wybrać droższy i bardziej złożony z kilku warstw, aby był masywny i wygodny. Droższe materace są wykonane z lepszych elementów, które są zdrowsze i wygodniejsze. Dobre dopasowanie kręgosłupa do niego to podstawa dobrego snu i zdrowia a także długotrwałej eksploatacji materaca.