Coraz więcej osób postanawia założyć swoją własną działalność gospodarczą, zamiast jedynie być szeregowym pracownikiem w firmie należącej do kogoś innego. By jednak to zrobić, konieczne jest posiadanie odpowiedniego lokalu, w którym ów działalność można prowadzić. W tym miejscu pojawia się pytanie, czy lepiej kupić, czy też może wynająć lokal użytkowy pod swoją firmę?

Czym jest lokal użytkowy?

Lokal użytkowy uznawany jest za lokal niemieszkalny, przeznaczony do zagospodarowania pod działalność gospodarczą, czyli na przykład sklep, biuro, albo salon fryzjerski. Jest to taka część budynku, albo też cały budynek, które nie są pomieszczeniami mieszkalnymi, gospodarczymi czy technicznymi. Muszą też spełniać liczne, surowe wymogi, w zależności od tego, do czego się je przeznacza.

Jak postępują przedsiębiorcy?

Główne pytanie dotyczące lokali użytkowych brzmi: lepiej je wynająć czy kupić? Wydaje się, że więcej osób decyduje się jednak na wynajem – z czysto praktycznych względów. Przede wszystkim młodzi przedsiębiorcy nie wiedzą, czy ich firma odniesie sukces. Nie wiedzą też, czy wybór lokalizacji, metrażu i tak dalej okaże się odpowiedni. W związku z tym nie chcą inwestować swoich oszczędności w lokal – tym bardziej, że sporo musieli już włożyć w rozkręcenie firmy. Idzie za tym też kolejny powód – zakup lokalu nie jest tanią inwestycją, a banki nie lubią udzielać kredytów osobom niepewnym.

Lepiej kupić czy wynająć?

Wydaje się, że mimo iż większość przedsiębiorców obawia się kupna lokali użytkowych, jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż ich stałe wynajmowanie. Oczywiście, biorąc pod uwagę, że firma utrzyma się na rynku. Ceny wynajmu nie są wcale małe, a w wielu wypadkach – zwłaszcza jeśli chodzi o lokale gastronomiczne – nawet ogromne. Zwykle, gdy porówna się cenę miesięcznej raty kredytu z ceną miesięcznego wynajmu, porównanie wychodzi właśnie na korzyść pożyczki. Nie wszyscy chcą jednak rozkładać ją na 15 czy 20 lat – i nie wszyscy posiadają zdolności kredytowe, by to zrobić. Jeśli jednak istnieje taka możliwość, warto z tego skorzystać – zwykle cena czynszu za lokal z roku na rok (a czasem i częściej) rośnie.

Sprzedaż i wynajem – gdzie szukać?

Bez względu na to, czy ktoś planuje wynająć, czy może kupić lokal użytkowy pod swoją działalność gospodarczą, warto znać dobre miejsca, gdzie można znaleźć solidne ogłoszenia. Wiele ofert sprzedaży i wynajmu w różnych miastach, rozsądne ceny i wygodne wyszukiwarki, które pozwolą szybko odnaleźć to, czego się potrzebuje – taka jest właśnie oferta Extra Invest. To biuro nieruchomości jest znane, ma duże doświadczenie i pomogło już wielu osobom!