W ostatnich czasach popularne są kuchnie w stylu wiejskim. Nawet w środku miasta można spotkać kuchnie, które sprawiają wrażenie, jakby ich drzwi wychodziły na zielone pastwiska, a nie na drogę dwupasmową.

Wiejska sielanka stanowi inspirację dla wielorakich interpretacji. Na przykład styl ludowy wykorzystuje boazerię łączoną na pióro i wpust, podłogi z cegły lub kamiennych płyt chodnikowych, wyeksponowaną lakierowaną kuchenkę z półką lub obudową palników, także mnóstwo sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i innych przedmiotów wystawionych  na ekspozycjach. Styl wiejski można zredukować do bardziej uporządkowanej i spartańskiej interpretacji w stylu skandynawskim lub śródziemnomorskim, gdzie ściany są niedbale otynkowane i pomalowane. Biel w połączeniu z kobaltowym niebieskim sugeruje wpływ greckie, podczas gdy terakota i talerze ręcznie malowane na jasny kolor przypominają włoską i hiszpańską scenerię.

Dwa elementy, które na ogół są takie same we wszystkich odmianach stylu wiejskiego to piekarnik i zlewozmywak. Piekarnik to najczęściej emaliowana z frontu kuchennego, która dominuje na całej ścianie pomieszczenia. Zlewozmywak powinien być głęboki, podłużny, biały, ceramiczny w typie Belfast. Przy takim zlewozmywaku możemy zainstalować staromodne kurki.

Kolorystyka kuchni powinna być zgodna ze stylem wybranego kraju. Chłodniejsze odcienie, jak szary, stonowany zielony i jasno szaroniebieski wskazują na bardziej skandynawski klimat. Zaś żywe kolory w typie ciemnozielonego z odcieniem niebieskim lub krwistoczerwonego w połączeniu z ciepłym drewnem wiśniowym ze skłonnością do czystości i porządku charakteryzują kuchnię w stylu Shakerów. Bardziej przepełniony szczegółami z kolorowymi inspirującymi obrazkami w nastroju wiejskiego ogrodu oraz rozmaitości kolorystyczna ma nutę angielskiej wsi. Terakota z połączeniem z kolorem zieleni, czerwieni i żółci i mocnym odcieniu niebieskiego przypomina zaś bardziej odległe plaże i ciepło krajów śródziemnomorskich.

W prowadzenie tych wszystkich elementów do  danego klimatu wymaga dużej odwagi i precyzji, ponieważ dobrze należy dopasować całą aranżację. Zamiast na przykład chować butelki z oliwą do szafki, zostawmy je na półce. Garnuszki ze świeżą bazylią i oregano na parapecie okiennym stanowi zaś subtelną aluzją, a kilka ładnych słoików z przezroczystego szkła z rozmaitymi suszonymi makaronami nawiązują do kraju ich pochodzenia.

 

2 KOMENTARZE

  1. Styl wiejski jest rzeczywiście świetną propozycją. Uwielbiam w nim to, że łączy on nowoczesne aranżacje z pięknymi starociami i klimatycznymi dodatkami. Można więc efektownie połączyć skarby, zebrane na targach staroci z nowoczesnymi sprzętami AGD. Dobre sklepy branżowe oferują coraz więcej elementów w stylu rustykalnym, co stanowi świetną bazę do dalszych, autorskich inicjatyw. Ja np. uwielbiam postarzać meble i stosować efektowną ( i tanią!) metodą decoupage. Est to też dobra okazja do odkopania z mroków rodzinnej historii unikatowych pamiątek po babci i śmiało nadawać naszej kuchni duszę (młynek po dziadkach stanowi punkt centralny w naszej kuchni).

  2. Przy projektowaniu takiej kuchni rzeczywiście znaczenie mają najmniejsze detale. Nie tylko szafki i kolory ale również buteleczki, pojemniki itd. Oferta na rynku jest tak bogata że urządzenie kuchni w takim stylu nie koniecznie musi być kosztowna a efekt będzie piorunujący 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here