Styl profesjonalno- rodzinny wzoruje się w kuchniach przemysłowych zawodowych kucharzy, w których dominuje stal. W swojej najczystszej formie aranżacja jest biała, stalowa i szpitalna, ale można ją łatwo dostosować do warunków domowych przez dodanie koloru, drewna i bardziej miękkich elementów.

Podstawowym wyposażeniem jest kuchenka inspirowana stylem przemysłowym, wielka lodówkozamrażarka oraz czyste, długie powierzchnie blatów roboczych. Jest to kuchnia dla tych, którzy lubią. Profesjonalny piekarnik jest dwa razy większy od standardowego, można też dodać szafkę z płytą grzejną i grill. Do dużych i poważnych elementów wyposażenia pasuje również wielka lodówka, także o powłoce stalowej. Wszystkie te elementy pokryte stalą komponują się z powierzchniami roboczymi i płytą nad zlewozmywakiem chroniącą ścianę przed zachlapaniem wykonanymi również ze stali. Taki blat roboczy musi być na ogół wykonany na zamówienie, doskonale jeżeli zrobimy z pojedynczego arkusza blachy stalowej, aby nie było na nim szpecących łączeń pośrodku. Wyposażenie takiej kuchni jest bardzo odporne na zniszczenia i ma długą żywotność dzięki swojemu przemysłowemu pochodzenia.

Sprzęt tego typu do użytku domowego nie jest przeznaczony do przyrządzenia posiłków na skalę masową, ale nadal solidny i dzięki temu będzie również długo służył w przeciętnej kuchni rodzinnej. Zastosowanie dużej ilości stali w kuchni może spowodować, że będzie ona wydawała się zimna i pusta, dlatego jest ważne aby zrównoważyć to wrażenie przez dodanie naturalnych elementów. Pomoże w tym zamontować ciepłego, drewnianego frontu, kolorowego panelu lub pokrycie podłogi drewnem. Wybrane przez nas kolory powinny harmonizować z chłodem stali, a więc najlepszy będzie niebieski, łagodne odcienie lawendowego, a nawet pomarańczowy. Podłoga może być drewniana, jeżeli jednak chcemy ściśle  trzymać przemysłowego wyglądu, możemy ją wykonać z polerowanego cementu, szarego łupka lub kamienia, a także gumowej wykładziny przemysłowej z fakturą. Jeżeli kuchnia w stylu stanowi część powierzchni kuchenno-jadalnej, postarajmy się unikać zbyt wielu miękkich i puszystych elementów w strefie jadalnej. Powtórzmy czyste, niczym niezakłócone linii kuchni i zastosujmy te same kolory.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPowiększenie pokoju.
Następny artykułKlimatyzatory w domu.