W wielu domach można dziś spotkać jedno duże pomieszczenie pełniące zarazem funkcję kuchni i salonu. Część osób specjalnie burzy ścianę pomiędzy kuchnią a jednym z pokojów, aby uzyskać taki efekt. Podobne rozwiązanie architektoniczne posiada sporo zalet. Przede wszystkim Jedno duże pomieszczenie daje więcej możliwości, aniżeli dwa małe. O wiele wygodniej jest tez przenosić gotowe potrawy z jednego końca pomieszczenia na drugi, aniżeli z kuchni do osobnego salonu.

Kiedy łączymy kuchnię z salonem, zwykle przy jednej ścianie urządzamy aneks do gotowania. W miejscu tym ustawiamy staroświecki kredens lub nowoczesne szafki kuchenne, a także zlewozmywak, lodówkę, piecyk. W odległości około metra od mebli kuchennych wstawiamy długi, barowy stół, przy którym można zarówno przyrządzać, jak i spożywać posiłki oraz wysokie krzesła. Ewentualnie może to być też tradycyjny stół otoczony standardowymi krzesłami. Po drugiej stronie pokoju można zaś ustawić meble typowe dla salonu – kanapę, fotele, stolik z telewizorem, regały z książkami. Warto też pozostawić trochę miejsca na ewentualne tańce czy inne gry towarzyskie.

Rzecz jasna, gdy kuchnia i salon znajdują się w jednym pomieszczeniu, trzeba umiejętnie dobrać do siebie znajdujące się w nich meble. Najlepiej, aby stanowiły one komplet lub przynajmniej były do siebie nawzajem bardzo podobne. Znakomicie sprawdzają się meble z jasnego drewna, pasujące i do kuchni, i do salonu. Są one estetyczne i łatwe od utrzymania w czystości. Można też zdecydować się na meble nie w naturalnym kolorze drewna, lecz pomalowane na przykład na seledyn czy pomarańcz.