Korniki i zgnilizna drewna to naturalni wrogowie wszystkich drewnianych elementów i prawdziwy koszmar dla wszystkich właścicieli domów. A tak na prawdę wystarczy trochę pracy aby temu zapobiec. Gdy zobaczysz pierwsze oznaki ataku, to zdiagnozuj problem i go usuń, zanim się to rozprzestrzeni.

Korniki zazwyczaj atakują takie elementy struktury domu jak konstrukcja dachu, schody, podłogi drewniane i ościeżnice, a także niebezpieczne elementy mebli, jak boki szuflady czy plecy szafy. Korniki niszczą także sklejkę i wiklinę. Najczęściej spotykanym gatunkiem atakującym drewno jest kołatek domowy, którego larwy wygryzają dziury o średnicy 1- 2 mm. Większe dziury są najprawdopodobniej autorstwa larw spuszczela pospolitego, który wygryza otwory o średnicy 3-6 mm albo larw tykotka pstrego, które z apetytem zjadają belki dachowe.

Zaatakowane meble i elementy drewniane można nasączyć preparatem zabijającym owady, ale jeśli drewno jest popękane, jednym wyjściem jest jego wymiana. Preparat przeciw szkodnikom nie wsiąka w meble politurowane, dlatego należy użyć aerozolu i rozpylić go na uszkodzoną powierzchnię albo nalać do wnętrza otworów przy użyciu aplikatora. wygryzione przez owady dziury są połączone siatką tuneli, dlatego wystarczy zaaplikować środek co 75 mm. Pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny, a następnie usunąć pozostałości preparatu.

Zgnilizna drewna dotyczy zazwyczaj mokrych drewnianych elementów konstrukcyjnych.  Najczęściej występuje  na belkach znajdujących się blisko ziemi, w pobliżu nieszczelnych się blisko ziemi hydraulicznych oraz elementach stolarki, na których uszkodzona została warstwa farby ochronnej.

Przyczyną zgnilizny drewna może być wiele gatunków grzybów. Najczęstszym objawem zagrzybieniem są brązowe lub czarne plamy  powodujące pęknie drewna lub utratę spójności struktury. Zaatakowane drewno jest ciemniejsze niż zdrowe i gąbczaste w dotyku. Jeżeli przyczyną pojawienia się zgnilizny jest skraplanie się pary wodnej, wystarczy zadbać o dobrą wentylację, spowoduje to samorzutne wygięcie szkodliwych grzybów. W przypadku , gdy uszkodzone fragmenty drewna są nie wielkie, można wzmocnić je utwardzaczem do drewna. Można również, aby zapobiec nawrotom choroby, umieścić, we wcześniej nawierconych otworach, tabletki zapobiegające rozwojowi zgnilizny. Jeśli uszkodzenia są jednak rozległe, zaatakowany fragment należy odciąć i zastąpić nowym.