Kominki w naszych czasach zrobiły się bardzo popularne lecz u niektórych wywołują lek przed pożarem. Ale z ogniem mamy do czynienia od początku cywilizacji więc każdy z nas się do tego zjawiska przyzwyczaił. Miejsce z kominkiem w domu to poczucie czasem bezpieczeństwa, ciepła i wspólnoty. Kominki mają długą historię powstawania a wszystko zaczęło się tak naprawdę od pierwszego zapalonego ogniska.  Przez wiele lat kominek ulegał modyfikacji. Zmieniał się w nim system odprowadzania dymu, wystrój zewnętrzny, architektura a nawet paliwo. Stawały się one źródłem ciepła i dodatkowego światła. Budowano je wszędzie nawet w łazienkach czy w korytarzach teraz buduje się je przeważnie w sypialni lub w salonie dużym. W dzisiejszych czasach możemy kominek mieć różnej wielkości z różnego tworzywa i na różny opał. Nawet możemy mieć kominek prowizoryczny na prąd. Buduje się teraz kominki ścienne, wolno stojące, zewnętrzne i o specjalnych funkcjach dodatkowych. Kominki te mają różny stopień otwartości paleniska o: jednostronnej, dwustronnej, trójstronnej powierzchni promieniowania.

historia kominków

Kominek zmieniając swoje kształty i walory artystyczne wokół siebie takie jak meble i przedmioty na nim i wokół niego z płonącym ogniem wyglądają pięknie i zachwycają nie jedną osobę zmysłowością. Sam ogień kominka ma walory estetyczne, jest zmienny w kształcie i kolorze a nawet nastroju. Raz ogień płonie spokojnie, równo to zaraz przymiera i sypie iskrami. Ta zmienność i ruchliwość ognia wzbogaca estetykę wnętrza pokoju czy salonu o różnorodne refleksy ulotne. Ogień w takim razie tworzy dzieło sztuki, chodź trwalszym dziełem jest sam kominek. w takim pomieszczeniu ludzie są dla siebie bardziej otwarci i rozmowni. Bardzo dobrze wpływa to na małe dzieci także, bajki czytane przy kominku na dobranoc dodają dodatkowych przeżyć. Więc kominek integruje rodzinną atmosferę relaksu i piękna.

Nowy kominek

Kominek ogólnie musi pasować do całości wystroju pomieszczenia, może być dobrany na zasadzie kontrastu lub z nimi współgrać. Dopełnieniem takiego kominka powinny być kosze na drzewo, pogrzebacze, zabezpieczenia przed iskrami a przede wszystkim meble wyodrębnione przestrzeń.  Nie muszą to być ciężkie fotele mogą to być zwykłe pufy czy poduchy, które są bardzo modne i umożliwiają wygodny wypoczynek przy ogniu. Całość powinna być utrzymana w jednym stylu.

Stylowy kominek

Pamiętajcie jednak, że przed budową takiego kominka trzeba przemyśleć kilka spraw związanych z ulokowaniem właściwym, jakie ma spełniać funkcje a także stylu, aby pasował do wnętrza.