Aby wyczarować piękny kolor i kompozycję kolorystyczną w danym pomieszczeniu to trzeba dużo odwagi i pomysłowości. kolor zazwyczaj wybieramy intuicyjnie. Kolory właściwie dobrane mają na przykład poprawić nastrój, tłumić wrażenia drażniące nasze zmysły oraz sprzyjać wypoczynkowi. Jest to bardzo ważne w pomieszczeniach najczęściej przebywających.

Podczas dekorowania wnętrz mieszkalnych często dobieramy różne barwy i tworzymy z nich kompozycje kolorystyczne. Wszystkie przedmioty postrzegamy przy określonym oświetleniu jako barwne lub neutralne. Właściwy wybór barw decyduje o wystroju i atmosfery pomieszczenia a nie jest to łatwe zadanie.

Jasne kolory w pomieszczeniach

Barwy neutralne to różne odcienie od czystej bieli przez szarość aż do czerni. Zaś barwy chromatyczne występują w analizie spektralnej promienia świetlnego. Z tych kolorów wyróżniono trzy kolory podstawowe: czerwony,  żółty i niebieski, ponieważ mieszając te kolory uzyskany różne kolory inne. Kolory można podzielić również na kolory ciepłe i zimne. kolory zimne zmierzają do koloru niebieskiego a kolory ciepłe do czerwonego. Każdy kolor ma w naszych czasach jakieś znaczenie symboliczne na przykład w kolorze zielonym najlpiej się odpoczywa, lub starożytności czerwony kolor władza, a kolor biały niewinności.

Idąc do sklepu z farbami mamy możliwość zobaczenia danych odcieni na próbkach, lecz w większości są to odzwierciedlenia kolorów, które mogą się trochę w rzeczywistości różnić. Najlepiej wybierać kolory znormalizowane niż modne, ponieważ po latach zechcemy poprawić farbę i nie będzie problemu wtedy. Pamiętajmy jednak, że od tego jakie kolory wybierzemy do aranżacji wnętrz o takim charakterze i atmosferze będzie nasze pomieszczenie.

Ładny pokój w fajnych kolorach

Kontrasty barw we wnętrzach uzyskuje się stosując:

* różnorodne barwy ( kontrast kolorów) np. niebieski i pomarańczowy

* zróżnicowane stopnie jasności np. kontrast czarno biały

* różne stopnie nasycenia np. kolor szary i czerwony.

Takie kontrasty wyglądają ładnie w pomieszczeniach ale o nie dużej powierzchni wnętrza. Wtedy podkreślamy w danym pomieszczeniu pewny akcent.

Eleganckie pomieszczenie

Kolor należy dobierać zawsze tak, aby dostosować do danego pomieszczenia. Patrząc na pokój dany powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby dobrze dobrać kolor do pomalowania: 

* czy występują tu strefy, które chcemy jakoś podkreślić?

* czy w pomieszczeniu są miejsca, które chcielibyśmy nieco zamaskować?

* czy znajdują się ozdobne sztukaterie lub powierzchnie drewniane, które szczególnie trzeba wyeksponować?

* jak wygląda teraz pomieszczenie czy jest jasne i słoneczne czy ciemne i chłodne?

* jakie jest przeznaczenie danego pomieszczenia?