Kolor jest ważnym skąłdnikiem całego wyglądu pokoju. Kolor tak naprawdę określa nasz nastrój i atmosferę, można go wyeksponować naśladując siebie. Faktura podkreśla nie tylko ściany ale także meble i dodatki.Dobranie odpowiedniej palety kolorów do ogólnego projektu pokoju zależy od stylu i rodzaju dekoracji, na który się zdecydujemy, a tak naprawdę całym kluczem do podjęcia decyzji jest nasza inspiracja. Można na przykład znaleźć sobie ładną zasłonę do pokoju i to ona będzie stanowić inspirację do stworzenia całego wnętrza. Źródłem pomysłu może być także obraz, mebel czy rękodzieło. Natchnienia na wystrój pokoju możesz szukać wszędzie w telewizji w internecie, u sąsiadów itp. Pomysł każdy tak naprawdę może być bardzo interesujący nawet z innych krajów. Bądźmy odważni i nie bójmy się eksperymentować a na pewno coś fajnego wyjdzie, może coś jednego w swym rodzaju.

Co do kolorów to już większa gama popisowa. Można wybrać kolory tej samej rodziny pochodzenia, kolory będące przeciwieństwami lub różne odcienie. Najlepiej kolory i ich odcienie zobaczyć na kole kolorów. Jest ono jak tęcza, tylko tyle że w kształcie koła, a nie równoległe do siebie po łuku. Barwy podstawowe to: Czerwony, żółty i niebieski rozmieszczone po promieniach koła, a po środku koła znajdują się barwy będące ich mieszanką. To znaczy, że pomiędzy czerwonym i żółtym znajduje się czerwony z domieszką żółtego, następnie kolor pomarańczowy, a po nim żółty z domieszką czerwieni. Pomiędzy żółtym a niebieskim znajduje się żółty z domieszką koloru niebieskiego, a po nim typowy zielony, a następnie niebieski z domieszką żółtego. Zaś barwy należące do takiej samej rodziny to takie, które ze sobą zmieszane, to znaczy kolor czerwony, żółty i pomarańczowy należą do tej samej rodziny co czerwony, filetowy i niebieski.

 

Kolor powinniśmy wybrać taki, aby w nim się dobrze czuć. Dla jednej osoby kolor czerwony będzie ciepły a dla drugiej za bardzo przytłaczający. Od dawna są modne kolory neutralne. Ulubiona barwa malarzy to kremowobiała, ponieważ jest to kolor standardowy jak beżowa, jasnożółta i złamana biel. W barwach tych przyjemnie się mieszka a pomieszczenie staję się jasne i widne. Mówi się, że ciemne pomieszczenia stają się mniejsze optycznie i coś w tym racji tak naprawdę jest. Ale znów także inni twierdzą, że pokój ciemny przy dobrym oświetleniu staje się wyższy.

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPlanowanie domu.
Następny artykułFaktura pokoju.