Sypialnia jest taki  pokojem, w którym ludzie często spełniają swoje dekoratorskie fantazje wybierając ulubiony kolor lub motyw, coś z bogatej kolorystyki. Jeżeli w sypialni śpią małżonkowie, partnerzy lub dzieci wymaga to pewnego kompromisu odnośnie kolorystyki i stylu, by pokój nie był zbyt kobiecy lub męski. Wiele osób wybiera do sypialni prostą dekorację sypialni, aby była łatwa do utrzymania w czystości. Bo tak naprawdę lambrekiny i falbany gromadzą kurz, a nadmiar bibelotów i dekoracji utrudnia sprzątanie. Wolna przestrzeń ma większe działanie terapeutyczne i relaksujące niż zapchany pokój. Sypialnia powinna być pokojem, w którym będzie się wygodnie i przyjemnie przebywało, a nie tak naprawdę składowiskiem nie potrzebnych ubrań czy butów albo książek. Niezbędne są w niej odpowiednie pojemniki tzw. schowki, do których możemy schować większe i mniejsze przedmioty.

Do sypialni najlepiej pasują kolory z gamy neutralych i pastelowych. Warto wziąć pod uwagę ciepły ale stonowany kolor żółty, bladoniebieski lub jasnozielony. Przy takich barwach bardzo dobrze się odpoczywa, nawet gdy jest brzydko i pochmurno na zewnątrz. Żółty kolor ogółem jest kolorem słonecznym, który nas na pewno rozweseli zwłaszcza w zimowy poranek. Odcień żółci należy jednak starannie dobrać , najlepiej dobrać do niego odcień bieli ale na pewno nie czerwony czy pomarańczowy. Nieraz bardzo brzydko wygląda przytłumiony żółty z nutą zieleni, przy zgaszonym świetle mogą wyglądać jak przybrudzone. Trzeba jednym słowem zwracać uwagę na kolorystykę ogólną pomieszczenia a nie to co nam się podoba. Zaś kolor niebieski jest uważany za kolor zimowy a nie jest tak. Jest nawet teoria tego koloru, że można przy nim bardzo dobrze wypocząć, ponieważ jest to pomieszanie wody z niebem. Zawsze taki odcień można z kompletować z kolorem czerwieni, co zbliży o kolor w stronę lawendowego, ale tylko wtedy gdy dodamy dodatki do sypialni w kolorze ciepłych barw. Kolor zielony natomiast jest barwą odrodzenia i rozkwitu. Odpowiednie odcienie to jasne i świeże ale nie ciemne. Ale radzę uważać na komponowanie zielonego z czerwonym, ponieważ nieraz kolor wychodzi bardzo brzydki.

Mocne, jaskrawe kolory można stosować w sypialni, aby wywołać silne wrażenie, najlepiej wymalować jedną ścianę na jaskrawy kolor a resztę na stonowany, na pewno będzie się wyróżniał od wszystkich. Ściana ta powinna być ściną od której mamy łóżko i głowę, ponieważ wchodząc do pokoju na pierwszy rzut oka ta właśnie ściana nam się rzuca w oczy. A gdy idziemy spać, to nasz wzrok jest zwrócony na jasną, ładną ścianę co nas uspokaja.