W dzisiejszych czasach podłogi z kamienia mają przewagę nad parkietami, odporne są na działanie wodę i wysokie temperaturę. Trudno je uszkodzić i porysować, ale nawet drobne ślady zużycia wyglądają atrakcyjnie. 

Naturalny kamień to surowiec bardzo trwały, można nim wykładać każdego rodzaju pomieszczenia, wedle pomysłów. Jest bardzo dekoracyjny i na pewno dzięki niemu każde mieszkanie będzie wyglądać pięknie i wizualnie większe. Ale niestety takie podłogi są zimnymi podłogami i wiele ludzi z nich rezygnuje. Także nie jest to tani wydatek jak i kupna jak i montażu. Marmury zaś znów szybko ulegają zabrudzeniu, ale jest na to sposób, po prostu wystarczy pokrywać je specjalnym impregnatem, który z czasem matowieje. Jak ktoś nie lubi częstego stukotu w domu , to też niestety nie będzie dobrym pomysłem, aby za kupić taki kamień, ponieważ bardzo słychać kroki i stukot zwłaszcza butów na obcasie.

Kamienna podłoga

O wiele częściej niż kamień, spotkać można posadzki ceramiczne, kładzione głównie w kuchniach i łazienkach. Otrzymywane po przez formowanie a następnie wypalanie naturalnych surowców na przykład takich jak: gliny, kaolinu, skaleni,lub kwarcu z dodatkiem tlenków, węglowodany. Ceramika podłogowa dzieli się na gresy czyli kamionki i na klinkiery i terakotę.

Zalety ceramikiZ wszystkich wymienionych wcześniej rodzajów najczęściej przypomina gres naturalny kamień i choć posiadają wady to mają wiele innych specyficznych zalet dla których warto kupić. łatwo utrzymać je w czystości, posiadają wysokie współczynniki antypoślizgowe są także ognioodporne i antystatyczne. Promienie słoneczne na pewno nie rozjaśnią odcienia płyt ani reakcje chemiczne.

Inny zaś jest gres polerowany, ponieważ jego powierzchnia jest polerowana. Płytki te nie są takie twarde, podatne na zabrudzenia, czy antypoślizgowe, jak zwykły gres, nawet ten szkliwiony. Gres polerowany wybierany jest więc raczej dla miejsc mało przebywających a przypominające klasykę i elegancję.

Płytki klinkierowe są bardzo o dużej odporności mechanicznej , izolacji termicznej i akustycznej, służą głównie do wykładania stopni schodów, różnego rodzaju cokołów. Dzięki praktycznym kształtom z klinkieru, tworzą one wiele ciekawych aranżacji wnętrz, których jest na naszym rynku coraz więcej.

Płytki ceramiczne

Ostatnią taką grupą ceramicznych wykładzin jest terakota, którą można kupić w różnych kolorach i odcieniach, niekoniecznie naśladująca kamień jak i formę wyglądu. Terakota jest o wiele cieńsza od pozostałych płytek, ale właściwości mają podobne jak inne kamienie.

Ceramiczna podłoga

Wybór kamieni czy ceramiki jest tak samo ważna jak wybór innych tworzyw, które upiększają nam nasze mieszkanie, wedle upodobań. Każdy z nas ma inne upodobania i inne przyzwyczajenia.