Kabinę prysznicową należy dopasować do kształtu i wielkości łazienki. Najbardziej wygodna kabina to 90×90 centymetrów, ale są też mniejsze jeżeli taka duża nam się nie zmieści na przykład 80×80, a nawet 70×70 centymetrów ( ale te mniejsze są zbyt wygodne). Do wyboru są różnego kształtu kabiny na planie kwadratu, prostokąta, ćwiartki, połówki lub całego koła, pięciokątne lub sześciokątne.

 Do małych łazienek chętniej są wybierane kabiny do montażu w rogu pomieszczenia, w większych można z powodzeniem zainstalować przylegającą tylko jednym bokiem do ściany albo nawet wolno stojącą. 

Wybierając kabinę trzeba zwrócić uwagę na sposób otwierania drzwi, jest to bardzo ważny element. Przesuwne i harmonijkowe przemieszczają się w obrębie kabiny, na otworzenie skrzydłowych i wahadłowych jest potrzebne miejsce przed nią. Najlepiej wybrać drzwi przesuwne z podwójnym łożyskowanymi rolkami z metalu. Skrzydłowe drzwi są szersze, a więc wygodniejsze wejście niż przesuwne. Takie drzwi mogą mieć mechanizm unoszący, dzięki któremu otwierają się lekko i zamykają samoczynnie, dociskając krawędzie skrzydeł, co zapewnia im całkowitą szczelność.

Można kupić kabiny prysznicowe z tworzywa lub ze szkła hartowanego, ponieważ jest bezpieczna, po rozbiciu rozpada się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach. Zaś tafle z tworzywa są lekkie, ale zwykle muszą być umieszczane w profilach metalowych lub tworzywa, które nadają konstrukcji sztywność. Gdy chcemy mieć dostatecznie sztywne to musimy wybrać z szkła, które można mocować do ściany na zawiasach. Są to kabiny drogie ale za to efektowniejsze.  Niektóre kabiny mają nawet specjalną tafle z szkła, na którym nie osadza się brud i osad czyli kamień. Dzięki temu po ściankach skrapla się idealnie woda i unikamy osadów ciężkich do usunięcia.

Dno kabiny może uzupełniać brodzik, który należy kupić, lub często jest w komplecie. Taki brodzik może być głęboki lub płytki, z akrylu, ze stali emaliowanej, ceramiki, a nawet z drewna. Ale w dzisiejszych czasach coraz bardziej są modne kabiny bez brodzików.