Projekt sypialni wymaga starannej aranżacji zarówno pod względem wyposażenia, jak i dekoracji oraz aranżacji ścian i podłogi. Aby pokój ten spełniał swą podstawową funkcję umożliwienia spokojnego snu i wypoczynku, należy przede wszystkim zastanowić się, jakiego efektu końcowego oczekujemy, a w związku z tym, jakich kolorów oraz stylu wykończenia wnętrza planujemy użyć. Kolor, na jaki pomalujemy ściany do sypialni ma bardzo duże znaczenie, ponieważ wpływa on znacząco na charakter całego pomieszczenia.

Ściany w sypialni a wielkość pomieszczenia

Kwestia, jakie ściany w sypialni zależy w znacznej mierze od wielkości oraz stopnia nasłonecznienia pokoju, a także od planowanego wystroju. Sypialnia, jako pokój położony zwykle na uboczu mieszkania pozwala na pofolgowanie własnym, indywidualnym, oryginalnym niekiedy gustom i pomysłom. Dlatego też ściany w sypialni można zaaranżować w dowolny, optymalny dla osobistego uznania i gustu sposób.

Jakie ściany do sypialni małej i wąskiej

Ściany do sypialni niewielkiej, o kształcie nieco wydłużonym wymagają optycznego poszerzenia. W związku z tym należy pomalować je na jasny, pastelowy kolor – klasyczny biały, ciepły żółć, brzoskwinia, pudrowy róż oraz podobne odcienie rozmydlonej palety jasnych barw. Dobrym i oryginalnym pomysłem optycznego poszerzenia zbyt długiego pokoju jest pomalowanie jednej lub dwóch ścian w poziome pasy, przy czym ich wymiar zależy od charakteru danego pokoju. Jasnoniebieskie pasy na białym tle sprawdzą się znakomicie i pozwolą rozwiązać kwestię, jakie ściany w sypialni urządzonej w stylu marynarskim, pasy koloru żółtego czy beżowego nadają się do sypialni w stylu prowansalskim lub skandynawskim.

Ściany w sypialni dużej i słonecznej

Ściany do sypialni usytuowanej w dużym, słonecznym i przestronnym pokoju dają więcej możliwości aranżacyjnych. W tym wypadku można fragment jednej ze ścian lub też wybraną ścianę pomalować na nieco mocniejszy, żywszy kolor, jak wrzos, koral czy ciemniejsza zieleń, co pozwala pomysłowo zaakcentować charakter i oryginalny styl urządzenia wnętrza. Dobrym pomysłem jest również użycie szablonów dekoracyjnych do ozdobienia ścian wzorami czy też specjalnych naklejek naściennych o wzorach pasujących do panującej we wnętrzu stylistyki.