Oświetlenie łazienki jest jedną z podstawowych kwestii, które należy rozważyć już na etapie tworzenia projektu pomieszczenia. Prawidłowo dobrane światło do łazienki ma niebagatelne znacznie ze względu na funkcjonalność pomieszczenia oraz ze względu na możliwość optycznego powiększenia i rozjaśnienia wnętrza. Dzięki odpowiednio dobranym lampom oraz różnym kombinacjom związanym z montowanym oświetleniem punktowym w wybranych miejscach pomieszczenia, można uzyskać bardzo pozytywne efekty wizualne, co ma spore znaczenie w przypadku małych, wąskich i pozbawionych okna łazienek.

Oświetlenie łazienki a wielkość i kształt pomieszczenia

Kwestia, jakie światło do łazienki wybrać, aby spełniało one wszelkie funkcje i założenia zależy od kilku czynników, przy czym wielkość, kształt i ewentualne nasłonecznienie łazienki jest sprawą najistotniejszą. W takim wypadku umiejętnie dobrane oświetlenie łazienki to – oprócz kolorystyki i umeblowania pomieszczenia – podstawowa kwestia. Oprócz lampy głównej, umieszczonej w centralnym punkcie sufitu, warto zamontować również światło do łazienki punktowe na wybranej części ściany, w miejscu istotnym z punktu widzenia funkcjonalności łazienki. Żarówki światła punktowego mogą stanowić również interesującą dekorację, co w przypadku małej powierzchni, której nie należy przeciążać nadmiarem ograniczających przestrzeń elementów dekoracyjnych ma niebagatelne znaczenie. W małej łazience warto również zamontować jedną lub dwie niewielkie lampki ścienne w pobliżu lustra nad umywalką bądź zdecydować się na lustro podświetlane, jednak jego powierzchnia nie może zbyt przytłaczać małego wnętrza.

Duża, przestronna łazienka i dekoracyjna rola światła

W przypadku dużego pomieszczenia kwestia, jakie światło do łazienki nabiera nieco innego znaczenia. Światło do łazienki o znacznej powierzchni pozwala na rozmaite rozwiązania aranżacyjne, które znacząco przyczynią się do estetyki wnętrza. W nowoczesnych łazienkach urządzonych w jasnej tonacji z wykorzystaniem elementów szklanych i kryształowych oświetlenie łazienki za pomocą znacznej ilości lampek punktowych umieszczonych na suficie, ścianach, a nawet podłodze jest znakomitym uzupełnieniem aranżacji wnętrza, ponieważ dodatkowo je rozjaśnia i podkreśla jego przestrzenność.