Oświetlenie kuchni jest często podstawą prawidłowego funkcjonowania tego miejsca, dlatego też prawidłowo dobrane światło do kuchni jest jedną z podstawowych kwestii przy tworzeniu projektu aranżacji wnętrza. Na stronach internetowych dotyczących wystroju i aranżacji mieszkań często pojawia się pytanie, jakie oświetlenie do kuchni jest optymalnym wyborem dla tego miejsca? Odpowiedź na nie uzależniona jest od wielu czynników, z których najważniejszym jest wielkość kuchni oraz ekspozycja na światło słoneczne.

Światło do kuchni a wielkość i nasłonecznienie pomieszczenia

Innego rodzaju oświetlenie kuchni stosuje się w przypadku małej, ale bardzo słonecznej kuchni, a zupełnie inne, gdy mamy do dyspozycji pomieszczenie kuchenne, które wprawdzie jest przestronne, ale znajduje się po północnej stronie domu, w związku z czym często panuje w nim lekki półmrok. Kuchnia duża i słoneczna pozwala na ograniczenie źródeł światła, natomiast w małej i ciemnej kuchni prawidłowe dobrane oświetlenie jest zasadniczo sprawą najważniejszą.

Kwestia, jakie światło do kuchni wybrać ostatecznie zależy do wyżej wymienionych warunków determinujących zaaranżowanie wnętrza za pomocą światła. Światło do kuchni – bez względu na jej wielkość – to tradycyjnie zamontowana w centralnym punkcie sufitu lampa o dosyć silnej żarówce, stanowiąca główne źródło światła. Materiał, z którego wykonany jest klosz zależy głównie od stylu, w jakim urządzona jest kuchnia, niemniej jednak najczęściej stosowane są praktyczne, łatwe do czyszczenia klosze szklane, metalowe lub plastikowe o kolorystyce i formie dostosowanej do wymogów estetycznych otoczenia.

Oświetlenie dodatkowe wybranych punktów i części kuchni

Oprócz lampy centralnej stanowiącej podstawowe światło do kuchni, bardzo często stosuje się dodatkowe oświetlenie kuchni pod postacią mocnych, neonowych lampek umieszczonych w miejscach istotnych z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania kuchni, jak blat czy ciąg roboczy. Rodzaj, wielkość oraz ilość dodatkowych lampek czy ewentualnie światła punktowego zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników oraz warunków technicznych pomieszczenia.

Oświetlenie kuchni to również dobranie odpowiedniego źródła światła do wydzielonej w kuchni części jadalnej. W tym wypadku kwestia, jakie światło do kuchni nad stołem jadalnym to jedna, dwie, a nawet trzy proste lampy do kuchni oświetlające dobrze całą powierzchnię stołu oraz jego okolicę.