Aranżacja podłogi w salonie to jeden z elementów wystroju wnętrza, który stanowi istotne dopełnienie jego estetyki i wystroju, w związku z czym odgrywa ważna rolę, zwłaszcza w tego typu pomieszczeniu pełniącym funkcję reprezentacyjną. W przypadku świeżo remontowanego lub projektowanego wystroju wnętrza warto wziąć pod uwagę nowatorskie i niekiedy oryginalne rozwiązania, co w tym wypadku oznaczać będzie odejście od typowej podłogi drewnianych klepek lub paneli. Oryginalnym pomysłem są kafle do salonu, które wyjątkowo podkreślają estetykę wystroju pokoju. Kafle na podłogę do salonu muszą jednakże zostać wybrane ze szczególną starannością, aby osiągnąć interesujący efekt aranżacyjny. Ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę zastanawiając się, jakie kafle do salonu wybrać jest wielkość i przestrzenność pomieszczenia oraz rodzaj panującej w nim stylistyki.

Stylistyka industrialna contra klasyczna prostota

Kafle do salonu urządzonego w nieco surowej, minimalistycznej stylistyce nawiązującej do aranżacji industrialnej powinny podkreślać styl wnętrza, w związku z czym wa takim wypadku warto postawić na gresowe płytki o szarym lub stalowym odcieniu. Tego typu kafle na podłogę do salonu mogą posiadać delikatny wzór lub strukturę imitującą wybrany surowy materiał, na przykład pasujący do kolorystyki oraz wykończenia ścian oraz dekoracji beton.

W przypadku salonu zaaranżowanego w stylistyce klasycznej warto wybrać kafle ozdobione wzorem imitującym marmur, utrzymane w naturalnej kolorystyce. Beże, popiele, brązy w połączeniu z marmurowym wzorem kafli pozwolą otrzymać szczególnie interesujący efekt aranżacyjny, który w połączeniu z klasyczną stylistyką doskonale zaaranżuje salonowe wnętrze.

Kafle drewnopodobne a wnętrze rustykalne

Kafle na podłogę do salonu urządzonego w stylu rustykalnym czy skandynawskim powinny być wykonane z gresu przypominającego drewno ozdobione przetarciami lub sękami, które będą stanowiły idealne uzupełnienie wnętrza zaaranżowanego zwykle za pomocą różnego rodzaju materiałów naturalnego pochodzenia. Kafle do salonu o dużej, jasnej przestrzeni mogą być dowolnie dobrane ze szczególnym uwzględnieniem kolorystyki wnętrza. W przypadku mało nasłonecznionego pokoju o trudnym aranżacyjnie kształcie, warto postawić na możliwie proste kafle do salonu o jasnych, naturalnych barwach, które pozwolą rozjaśnić optycznie przestrzeń wnętrza.