Przy poszukiwaniu odpowiedniego mieszkania od dewelopera możemy uzyskać do wglądu tak zwany prospekt informacyjny. Czym dokładnie jest ten dokument i jakie informacje można w nim znaleźć?

Zakup nieruchomości jest poważną decyzją, dlatego powinna być ona dokładnie przemyślana. Dotyczy to nie tylko doboru odpowiedniego mieszkania, ale również samego dewelopera, aby mieć pewność, że zakup będzie stuprocentowo udany. Przy poszukiwaniu odpowiedniej oferty warto zwrócić szczególną uwagę na prospekt informacyjny, który obecnie, zgodnie z ustawą deweloperską, powinien przedstawić każdy developer oraz w innych miastach Polski.

Czym jest prospekt informacyjny?

Prospekt ten jest najważniejszym elementem umowy deweloperskiej, ale można zapoznać się z nim jeszcze przed jej podpisaniem. Zawiera on szereg kluczowych informacji z punktu widzenia kupującego nieruchomość. Prospekt dzieli się na dwie części, a mianowicie na część ogólną, a także na części indywidualną. Co dokładnie można znaleźć w tym dokumencie?

Część ogólna prospektu informacyjnego

W tej części można znaleźć informacje dotyczące developera oraz realizowanej przez niego obecnie inwestycji. Są to między innymi dane o pozwoleniach, o sytuacji prawnej i finansowej dewelopera, informacje o otoczeniu nieruchomości, czyli plan zagospodarowania przestrzennego dla sąsiednich działek.

Część indywidualna prospektu informacyjnego

W tej części z kolei można znaleźć szereg informacji związanych z konkretną nieruchomością wybraną przez klienta. Dowiemy się z niej o cenie mieszkania i innych powierzchni z nim związanych jak garaż, opisywane są technologia budowy, liczba kondygnacji budynku, standard prac wykończeniowych. W prospekcie informacyjnym znajdziemy też numery ksiąg wieczystych, co pozwala na sprawdzenie wpisów on-line. W ten sposób można dowiedzieć się, czy działka należy rzeczywiście do developera, czy jest wzięta na kredyt i jest na niej hipoteka. Zatem jeśli chcemy kupić mieszkanie odpowiedzialnie, zawsze warto zapoznać się z zapisami prospektu informacyjnego!