Ekogroszek to popularne paliwo zasilające kotły i piece, które następnie odpowiadają za dostarczenie ciepła. Surowiec ten cechuje się wysoką wydajnością energetyczną i jest bardzo ekonomicznym wyborem. Dobry ekogroszek powinien jednak pochodzić z renomowanego źródła, a także posiadać odpowiednie właściwości, które przekładają się na jego wyższą jakość. Wybór odpowiedniego produktu wymaga zatem zdobycia szerokiej wiedzy i poznania wielu zagadnień, związanych z węglem. Osoby dysponujące niezbędną wiedzą są w stanie decydować się na lepsze produkty, które będą w stanie spełnić wszystkie potrzeby i zagwarantują najlepsze parametry energetyczne.

Jaki ekogroszek wybrać – kaloryczność najważniejszych parametrem

Sprawdzając parametry ekogroszku warto zwrócić przede wszystkim uwagę na jego kaloryczność. Parametr ten jest kluczowy i określa ile energii można uzyskać z określonej ilości paliwa. Kaloryczność lub wartość opałowa przekłada się na to, że mniejszą ilością surowca można ogrzać większą powierzchnię. Z tego też powodu sięgając po lepszej jakości produkty można w efekcie zaoszczędzić.

Kaloryczność w największym stopniu zależy od zastosowanego procesu produkcji surowca oraz rodzaju użytego węgla. Zasadniczo jednak zakup ekogroszku ma sens, gdy jego wartość energetyczna wynosi w przedziale 24-28 MJ/kg. Takie wartości gwarantują, ze ekogroszek będzie generował wystarczającą ilość ciepła, a przy tym nie będzie potrzeby zużywania bardzo dużej ilości surowca.

Dobry ekogroszek wykazuje niską zawartość popiołu i siarki

Zawartość popiołu to kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze ekogroszku. Wysoka może bowiem oznaczać, że paliwo jest zanieczyszczone, co przekłada się na konieczność częstszego czyszczenia pieca. Duże ilości popiołu pozostające po procesie spalania bezpośrednio skutkują zapychaniem się pieca, a także prowadzą do obniżenia parametrów energetycznych paliwa. Warty zainteresowania jest jedynie ekogroszek o zawartości popiołu poniżej 10%. Im niższa wartość tym lepiej dla domowników.

Zawartość siarki to kolejny istotny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Podobnie, jak w przypadku popiołu im niższa tym lepiej. Wysoka zawartość siarki może bowiem prowadzić do powstawania podczas spalania kwasu siarkowego, który może przyspieszać korozję kotła i systemów kominowych. Niskiej jakości ekogroszek w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w systemie ogrzewania.

Ekogroszek luzem czy pakowany?

Sposób pakowania to także istotny czynnik, który przede wszystkim wpływa na komfort użytkowników. Wybór odpowiedniego dyktuje zużyciu opału i możliwości w zakresie przechowywania. Osoby dysponujące odpowiedniej wielkości kotłownią mogą pozwolić sobie na ekogroszek dostarczany luzem. W takim przypadku produkt wysypywany jest bezpośrednio w kotłowni. W sytuacji, gdy ekogroszek ma być przechowywany w garażu lub na zewnątrz to lepszym wyborem będzie ekogroszek workowany. Dzięki temu będzie skutecznie chroniony przed warunkami atmosferycznymi, a także nie będzie powodował zanieczyszczeń.

Gdzie kupić najlepszy ekologiczny ekogroszek?

Wiedząc już, że ekogroszek powinien wykazywać niską zawartość siarki i popiołu, a wartość opałowa mierzona w mj/kg powinna być wysoka można poszukać odpowiedniego miejsca do zakupu. Na stronie: corciano.pl/ekogroszek zainteresowane osoby mogą znaleźć szeroką ofertę opału o najlepszych parametrach. W ofercie dostępne są jedynie ekogroszki od najlepszych dostawców, którzy dbają o oferowanie najlepszych jakościowo produktów, które spełnią wszystkie potrzeby.