Okno balkonowe znajduje się zwykle w głównym pomieszczeniu w domu, jakim jest pokój dzienny. Dobór odpowiedniej oprawy okna wynika zwykle z estetyki i sposobu aranżacji pokoju, rodzaju dekoracji i wykorzystanych materiałów, a także panującej we wnętrzu kolorystyki. Odpowiednio dopasowana i komponująca się ze stylistyka wnętrza firanka na balkon staje się ważnym elementem wystroju wnętrza, swego rodzaju dopełnieniem aranżacji. W przypadku znacznej powierzchni, jaką zwykle posiada okno balkonowe, firana zajmuje sporą część aranżacji pokoju, dlatego też jej wybór nie może być przypadkowy. Kwestia, jaka firanka na okno balkonowe wynika przede wszystkim z odpowiedniego dopasowania materiału, z jakiego jest wykonana do stopnia nasłonecznienia okna, a także sposobu aranżacji pokoju i wykorzystanych do tego materiałów.

Prostota i nowoczesność

Firanka na balkon znajdujący się w pokoju urządzonym w nowoczesnej, prostej stylistyce wykorzystującej modne w tym sezonie materiały naturalne powinna być wykonana z prosto skrojonego materiału, najczęściej poliestru, beż żadnych ozdób, fałd czy marszczeń. W tym wypadku zazwyczaj podkreślana jest prostota i funkcjonalność i prosto zaaranżowane okno balkonowe, firana biała lub kremowa, pozbawiona zakładek, zawieszona na gładkim drewnianym karniszu znakomicie dopełnia stylistyki wnętrza.

Zakładki, marszczenia i gipiura

W przypadku pokoju dziennego zaaranżowanego w stylistyce salonu retro, firanka na balkon spełnia zupełnie odmienne funkcje i ma znaczący wpływ na aranżację otoczenia. W takim wypadku kwestia, jaka firanka na okno balkonowe wymaga przemyślenia. W salonie retro najlepiej będzie się prezentować bogato marszczona, ozdobiona zakładkami, spływająca do ziemi w fałdach firanka na balkon w kolorze bieli, écru czy szarości. Dobrym pomysłem w tego typu wnętrzach są firany wykończone ozdobna gipiurą, fantazyjnie wycięte lub podpięte i dodatkowo ozdobione wstążkami. Tego typu firany będą również dobrym rozwiązaniem kwestii, jaka firanka na balkon w pokoju urządzonym w stylu prowansalskim czy nawiązującym do estetyki romantycznej shabby chic.