Wiele osób posiadających mieszkanie w bloku czy starej kamienicy o niejednokrotnie wąskich i niewielkich pomieszczeniach kuchennych zastanawia się, jak zaplanować małą kuchnię, aby była jednocześnie funkcjonalna i spójna stylistycznie zarazem. Pomysłowe rozplanowanie i stworzenie odpowiedniego projektu wymaga niejednokrotnie porady specjalisty od urządzania i aranżacji wnętrz, który biorąc pod uwagę wszystkie aspekty danego miejsca oraz indywidualne potrzeby mieszkańców może stworzyć odpowiedni projekt. Oprócz wyboru właściwej, optycznie powiększającej wnętrze kolorystyki, bardzo ważną kwestią w tym wypadku jest, jak umeblować małą kuchnię, aby optymalnie zagospodarować przestrzeń i uniknąć przeładowania.

Jak zaplanować małą, ustawną kuchnię

Podstawowym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę rozważając kwestię, jak zaplanować małą kuchnię jest kształt pomieszczenia, który ma znaczący wpływ na jej ustawność oraz stopień nasłonecznienia, czyli ekspozycję okien kuchennych na północną lub południową stronę. W przypadku, gdy kuchnia ma kształt kwadratu dobór odpowiedniego rodzaju umeblowania jest łatwiejszy. W takim wypadku można wybrać standardowe meble kuchenne dostępne w sklepach meblowych, przy czym warto postawić na jasną kolorystykę oraz dosyć skromną wersję umeblowania, co oznacza w praktyce dwie lub trzy wąskie szafki, kredens i zabudowę zlewozmywaka. Niemniej jednak proste meble o jasnych, pastelowych frontach szafek oscylującej wokół kolorystyki brązowej, beżowej lub jasnozielonej czy niebieskiej są dobrym rozwiązaniem kwestii, jak umeblować małą kuchnię i optycznie powiększyć jej przestrzeń wykorzystując zarówno do ścian i mebli jasną paletę barw.

Aranżacja i umeblowanie małej, wąskiej kuchni

W przypadku kuchni wąskiej, znajdującej się po północnej, mało nasłonecznionej części domu kwestia, jak umeblować małą kuchnię stanowi spore wyzwanie aranżacyjne. W takim wypadku najlepszym wyjściem jest zamówienie mebli kuchennych na wymiar, co pozwoli na optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, a jasna kolorystyka umeblowania z przewagą jasnych barw w rozmaitych odcieniach żółtego pozwoli rozjaśnić nieco mroczne wnętrze. Ściany małej, wąskiej kuchni zwykle malowane są na biały kolor z ewentualną dekoracją w postaci jasnożółtego czy niebieskiego pasa farby namalowanego poziomo na całej szerokości ściany, który jednocześnie optycznie poszerzy wąską kuchnię.