Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia budynku do kanalizacji zbiorczej, wymagane jest zbudowanie szamba lub oczyszczalni. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest w tym przypadku ciekawą alternatywą. Nie wymaga częstego wywozu nieczystości i jest praktycznie bezobsługowa. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby oczyszczalnia działała prawidłowo przez wiele lat.

Wbrew popularnym mitom dotyczącym przydomowych oczyszczalni ścieków, nie wymagają one specjalnej obsługi. Dodatkowo są ekologiczne, a wodę uzyskaną w wyniku oczyszczania można wykorzystać ponownie, na przykład do podlewania ogrodu. Sprawdźmy, jak wygląda w praktyce obsługa przydomowej oczyszczalni ścieków, na przykładzie produktów producenta oczyszczalni EKO-BIO.

 

Regularne uzupełnianie preparatu bakteryjnego oraz wywóz osadu

Podstawowymi czynnościami, o których musimy pamiętać, jeśli posiadamy przydomową oczyszczalnię ścieków, są regularne uzupełnianie preparatu bakteryjnego oraz wywóz osadów stałych. Preparat bakteryjny dodajemy wprost do muszli klozetowej, mniej więcej raz na dwa tygodnie. Przynajmniej raz na dziewięć miesięcy konieczne jest zamówienie wozu asenizacyjnego, który wybierze osad z sekcji denitryfikacji. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu preparatu bakteryjnego – to bakterie odpowiedzialne są za wspomaganie oczyszczania ścieków. Zbyt duże nagromadzenie osadów może natomiast spowodować zatkanie oczyszczalni, co może doprowadzić do jej uszkodzenia i samoczynnego wylania ścieków.

Po usunięciu osadu oraz płukaniu osadnika należy zastosować specjalne preparaty, które zwiększą dawkę aktywatora – w ten sposób zapewnia się nieprzerwaną i skuteczną pracę oczyszczalni. 

Prace eksploatacyjne i konserwacja

Aby przydomowa oczyszczalnia ścieków działała bezawaryjnie przez wiele lat, należy również pamiętać o przeprowadzaniu regularnych prac konserwacyjnych i wymianie elementów eksploatacyjnych. Należy okresowo czyścić filtry, w tym filtry powietrza – najlepiej wykonywać tę czynność raz na trzy-sześć miesięcy. Warto również przeprowadzać okresową kontrolę poziomu osadu oraz składu odpływu.

Równie istotna jest kontrola tego, co trafia do oczyszczalni. Należy zadbać o to, by nie wprowadzać do kanalizacji tworzyw sztucznych lub środków higieny osobistej – nie ulegają one rozkładowi i mogą spowodować nieprawidłową pracę oczyszczalni lub nawet jej uszkodzenie. Oczyszczalnia nie powinna przyjmować wody opadowej z rynien – w czasie intensywnych opadów może to grozić przepełnieniem i wypłukaniem złoża biologicznego.

Jeśli jednak będziemy przestrzegać tych kilku zasad będziemy mieć pewność, że oczyszczalnia będzie działała prawidłowo przez wiele lat. Choć jej zakup i montaż wiąże się z większym wydatkiem, ostatecznie inwestycja zwraca się w niższych kosztach eksploatacji.