Niezależnie od tego, czy nasza działalność opiera się przede wszystkim na wyrobach silikonowych, czy też stanowią one jedynie element większej całości (np. maszyn ważnych z punktu widzenia zachodzących w firmie procesów technologicznych), wyroby te powinny być dostarczane na czas i cechować się wysoką jakością. Jak jednak ocenić, czy tak właśnie będzie, kiedy znajdujemy się dopiero na etapie poszukiwań idealnego ich producenta?

Jeszcze kilkanaście lat temu istotnym przy wyborze czynnikiem była lokalizacja produkcji. Teraz, w dobie Internetu, zakupów na odległość i dostaw kurierskich, nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Nawet kontrola statusu zamówienia może obecnie mieć miejsce online – jak chociażby na stronie firmy Larkis, gdzie wystarczy podać kod klienta i numer zlecenia, by dowiedzieć się, na jakim etapie są prace. To wszystko sprawia, że możemy pokusić się o porównanie oferty kilku konkurencyjnych przedsiębiorstw, działających w różnych regionach kraju.

Nie tylko koszty

Oczywiście warto wziąć pod uwagę ważny element, jakim jest cena zamawianej przez nas usługi, ale nie tylko nim powinniśmy się kierować. Wiadomo wszak powszechnie, że często niski koszt potrafi przełożyć się na proporcjonalnie niższą jakość. Może on też wynikać z bardzo wąskiego wyspecjalizowania produkcji.

Szeroki wachlarz możliwości

Tymczasem im bogatsza oferta producenta wyrobów silikonowych, tym większe prawdopodobieństwo, że zatrudnieni przez niego fachowcy będą w stanie podpowiedzieć nam rozwiązania, które nam samym nie przyszłyby w pierwszej kolejności do głowy, a które mogą się okazać strzałem w dziesiątkę. Zwróćmy więc uwagę na to, czy firma, z którą nawiązanie współpracy rozważamy, zajmuje się produkcją np. tylko wyrobów tłoczonych, czy dostarczy nam też wyroby formowe bądź wtryskowe, jeśli zajdzie taka potrzeba. Szerszy asortyment – czyli co najmniej kilka rodzajów silikonu, możliwość nanoszenia wykonanych z niego powłok, a także dostarczenia alternatywnych rozwiązań z zakresu nowoczesnych materiałów elastomerowych – pozwoli także po prostu łatwiej znaleźć to, czego potrzebujemy.

Kompetencje i rekomendacje

Niezłym prognostykiem tego, że mamy do czynienia z dobrym producentem, jest także możliwość współpracy z nim nad prototypami, zanim zlecona zostanie produkcja wielkoseryjna. Sugeruje to też, że do czynienia będziemy mieć ze specjalistami o wysokich kwalifikacjach, bogatej wiedzy i doświadczeniu. Potwierdzeniem tego są zaś rozmaite zaświadczenia i certyfikaty, a także nagrody branżowe i oczywiście rekomendacje dotychczasowych zadowolonych klientów, które często przesądzają o ostatecznym wyborze producenta wyrobów silikonowych.