Łazienka jest miejscem, w którym często szukamy komfortu i czystości. Często zdarza się także, że łazienka nasza jest bardzo małych rozmiarów, ponieważ na nią pozostawiamy w naszych domach najmniej miejsca. W dawnych czasach budowało się dużo łazienek w domu i dość dużych a teraz niestety są to małe pomieszczenia. Przeciętna łazienka wynosi 1,5 m x 2 m. Do której mieści się standardowa wanna o długości 1,5 m i szerokości 76 cm i to jeszcze ma się z trudem zmieścić pod ścianę a zaś umywalkę i sedes trzeba umieścić na długości 1,37 metra. Mała łazienka to duży wyzwanie co gdzie pomieścić, aby było dobrze i wygodnie. 

Osoby, które same  urządzają łazienki mają często problemy gdzie umieścić wannę, umywalkę i sedes. W takich momentach najlepiej poradzić się fachowców architektów wnętrz, oni doradzą jak ustawić i zamontować poszczególne elementy, aby jeden drugiemu nie przeszkadzał. Architekci starają się urozmaicić wygląda łazienki na wiele sposób, a także ją optycznie powiększyć. Czasem zróżnicowanie kolorystyki ścian czy glazury a nawet boazerii daje nam niesamowity efekt końcowy.

Jeżeli projektuje się łazienkę to się ma większe pole do popisu niż w łazience takiej, która już istnieje lub jest przerabiana. Warto przed projektowaniem łazienki wybrać się do sklepów z akcesoriami do łazienek, wtedy na pewno dobierzemy coś estetycznie ładnego i pasującego do całokształtu łazienki. W projekcie naszym musimy uwzględnić wymiary łazienki i wybrane urządzenia a także istniejące już instalacje sanitarne i elektryczne jeżeli chcemy zmniejszyć koszty remontu czy projektowania. Rozmieszczając poszczególne urządzenie trzeba pamiętać o wygodnych odległościach wanny od sedesu czy umywalki, aby każdy miał wygodę poruszania się nie tylko szczupły ale także grubszy, ponieważ nie wiadomo jakich kiedyś gości możemy mieć.

Piękna duża łazienka

Chodź łazienka jest najmniejszym raczej pomieszczeniem w domu to pamiętajmy, aby jednak wyglądała zawsze ładnie i czysto. Na ożywienie takiej łazienki polecam wzorzyste i kolorowe płaszczyzny. Dodatki takie jak: ładna mydelniczka, półeczki na szczotki i kubki do mycia zębów, półki, apteczki, oprawa lustra, pojemnik na papier toaletowy, kosz na brudne ciuchy czy kosz na śmieci i wieszak na ręczniki może całkiem odmienić łazienkę i ją rozjaśnić. Doskonałe efekty można otrzymać także, dobierając odpowiednie żaluzję czy firany do okien.

Urządzanie łazienki

Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć przed projektowaniem lub remontowaniem łazienki:

* Ile osób będzie korzystało na co dzień z łazienki?

* Czy użytkownikami są także dzieci?

* Czy dużo miejsca jest na dużą wannę czy nie lepiej prysznic?

* Czy zostanie zamontowany bidet?

* Czy gniazdka są w odpowiednim miejscu?

* Czy odpowiednie jest oświetlenie łazienki?