Dużo ludzi nie potrafi kłaść tapety a to przecież nie jest takie trudne. Jeżeli tylko nie mamy dzieci małych to tapeta jest idealna na ściany, ponieważ jest ciepła i dostępna w różnych odcieniach i wzorach. Materiały potrzebne do ukłądania tapety:

* taśma miernicza

* poziomica

* tapeta

* nożyczki

* stół do tapetowania i pędzel

* klej do tapet

* pion sznurkowy

* liniał metalowy

* szczoteczka tapeciarska

Krok po kroku jak ułożyć łatwo i ładnie tapetę:

1. Zmierzmy odstęp pomiędzy sufitem a listewką przypodłogową i dodajmy kilka centymetrów od góry i od dołu by zostawić zakłądkę. Jeżeli układamy tapetę wzorem, weźmy pod uwagę powtarzalność wzoru. Odetnijmy kilka pierwszych pasków i ułóżmy na stole do tapetowania. Posmarujmy uważnie klejem zaczynając od środka i idąc w kierunku brzegów tak, aby krawędzie tapety zachodziły nieznacznie na stół to unikniemy zabrudzeniem klejem czołowej strony tapety.

2. Należy pamietać, że najważniejsze jest, aby ułożyć pionowo pierwszy kawałek tapety, a ponieważ większość ścian nie jest idealnie prostokątna, będziemy musieli użyć do tego pionu sznurkowego.  Wybierzemy takie miejsce w pokoju, które jest najbliższe najceimniejszego narożnika i odmierzymy od narożnika długośćrówną szerokości tapety. Trzymając pion u góry ściany pozwólmy, by opadł do listwy przypodłogowej i poczekajmy, aż całkowicie się zatrzyma. Następnie zaznaczmy ołówkiem linię przerywaną wzdłuż sznurka pionu, po czym połączmy ją w linię ciągłą przykąłdajac metalowy liniał.

3. Rozpoczynajac od góry wygładźmy tapetę na ścianę pozwalając, by zachodził na kilka centymetrów na sufit. Schodźmy w dół wygładzajac ją szczotką tapicerską od środka do brzegów wyciskajac wszelkie pęcherzyki powietrza. Tapeta powinna dobrze przylegać w narożu i zachodzić na około 1 centumetr na sąsiednią ścianę. Z resztą zachęcamy do zapoznania się z informacjami o tym jak tapetować narożniki.

4. Okragłym koncem nożyczek rzemieślniczych zróbmy ostrożnie zagięcie w miejscu gdzie tapeta styka się z sufitem. Powoli odciągnijmy tapetę u góry od sciany i nożyczkai odetnijmy jej nadmiar. Następnie uważnie wygładźmy z powrotem szczoteczką tapeciarską. Powtórzmy te czynności w miejscu, w którym tapeta styka się z listwą przypodłogową.

5. Połóżmy kolejny pasek tapety dopasuwując go dokładnie na styk krawędzi kawałka ułożonego już na ścianie. Jeżeli kąłdziemy wzorzystą tapetę nalezy ją przesunącć po ścianie tak, by wzór na obu paskach tapety się spotkał.

6. Przytnijmy tapetę od góry do dołu, jak opisano w punkcie 4. Powtórzmy te same czynnosci układając tapetę wokół pokoju. Zwróćmy uwagę, by ostatni pasek tapety zachodził na sąsiednią ścianę na około 1 centymetra i był dobrze wciśniety w naroże z apomocą szczotki tapicerskiej. Zakończmy zmyciem kleju do tapet, który mógł pozostać na suficie, gzymsie lub listwie przypdłogowej czystą wilgotną gąbką.