Odpowiednio dobrane dekoracje okien w pokojach mają niebagatelne znaczenie, ponieważ nie tylko chronią przed promieniami słońca czy blaskiem księżyca, ale również wpływają znacząco na stylistykę wnętrza podkreślając jego aranżację. Dlatego też kwestia, jak udekorować okna jest jedną z najważniejszych podczas projektowania, a następnie tworzenia we wnętrzu wybranej stylistyki. Sposób dekoracji okna zależy w znacznej mierze od rodzaju i funkcji pomieszczenia, stopnia jego nasłonecznienia oraz wielkości samego okna. Dekoracje małych okien powinny być proste i pozbawione nadmiaru ozdób, natomiast dekoracje dużych okien pozwalają na rozmaite, niekiedy bardzo oryginalne rozwiązania stylistyczne.

Dekoracje dużych okien

Dekoracje okien w salonie czy sypialni powinny współgrać z określonym wystrojem wnętrza. W przypadku dużych pomieszczeń, zwłaszcza znajdujących się po stronie południowej, a tym samym dobrze nasłonecznionych, dekoracje okien zależą od wielkości okien. Dekoracje dużych okien w salonie pozwalają na zastosowanie rozmaitych fałd, falban oraz draperii o kolorystyce i rodzajach materiałów dopasowanych do stylistyki wnętrza. W salonie urządzonym w stylu skandynawskim najlepiej wyglądają proste, lniane zasłony okienne o mniej lub bardziej ciemnych barwach zależnie od potrzeby ochrony pokoju przed słońcem. Stylistyka prowansalska czy rustykalna to dekoracje dużych okien za pomocą jasnych, kremowych lub białych zasłon oraz koronkowych firan, które mogą być dodatkowo ozdobione falbanami. Dekoracje dużych okien w pomieszczeniu urządzonym w stylu klasycznym czy kolonialnym pozwalają na wykorzystanie grubszych, zwykle mocniej pofałdowanych tkanin, z których wykonane są zasłony. Atlasowe, opadające falami zasłony oraz gęste firany o ciekawych wzorach znakomicie prezentują się i stanowią piękny element stylizowanego na stare wnętrza.

Dekoracje małych okien

Kwestia, jak udekorować okna małe wymaga szczególnego namysłu. Dekoracje małych okien powinny być odpowiednio skromne i stonowane, aby nadmiar materiałów nie przytłaczał powierzchni okna. Dekoracje małych okien w kuchni to przede wszystkim umieszczone w połowie długości szyby firanki typu zazdrostki, białe lub delikatnie zdobione jedno lub dwubarwnymi motywami. Małe okna w sypialni można udekorować za pomocą niewielkich kryształków na nitce lub żyłce przymocowanych do karnisza komponującymi się z prostymi, jasnymi zasłonami po obu skrzydłach okna.