Kiedy kupujesz dom, często dziedziczymy wraz z nim wyposażenie wybrane przez kogoś innego, na ogół przed kilku laty jak nie więcej. Wykładzina stanowi tego największy przykład. Nowa to duży wydatek, zwłaszcza dlatego, że trzeba wynająć fachowca, który położy wykładzinę w odpowiedni sposób.  Jeżeli wykładzina jest nawet dobra i zdecydujemy się ją pozostawić a pieniądze, chcemy przeznaczyć na coś innego bardziej pilnego, najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenia, które czasem nie jest łatwe. Jeśli jednak musisz istniejącą wykładzinę bo się nie nadaje już w 100% do użytkowania najlepszym rozwiązaniem będzie wykładzina płytkowa, którą można ułożyć samemu. 

Przy czyszczeniu wykładziny dywanowej od plam i brudu nieraz trwa bardzo długo, lecz nieraz po użyciu dobrego preparatu usuną się na zawsze, pozostawiając piękny wygląd dywanu.  Najlepiej jest wypożyczyć odkurzacz piorącą i samemu ją wyczyścić. Rezultat bywa całkiem zadowalający i może przedłużyć żywotność wykładziny. Najgorsze miejsca  a takiej wykładziny znajdują się obok mebli, gdzie jedzenie i napoje pozostawiają ślady i palmy. Na szczęście są to miejsca, na których możesz położyć ozdobne chodniki, co pozwoli uporać się z tym problemem. Chodniki , które będą pasować bardziej do mebli w pokoju niż istniejące wykładziny.

Przy nie nadającej się wykładziny w pomieszczeniu, najlepszym natomiast rozwiązaniem jest wykładzina płytkowa. Taką wykładzinę można ułożyć samemu nawet, bo jest łatwa w ułożeniu. Do tego tak naprawdę możesz płytki, które się zniszczyły lub poplamiły. Płytki dywanowe są bardzo fajnym pomysłem i nawet nie aż takim drogim. takie płytki, układa się za pomocą strzałek, które wskazują w którą stronę idzie włosie. Wystarczy tu mieścić taśmę klejącą przy krawędzi każdej płytki i jeden pasek przez środek spodniej strony i należy przycisnąć mocno do podłoża. płytki tego typu są dostępne w dużej gamie kolorów , można więc je układać w szachownicę, czy domino jak tylko chcemy. Ale jednak nie dają one takiego efektu jak całościowa wykładzina dywanowa.