Zdecydowanie się na płytki gipsowe, które imitują kamień, albo cegłę jesteście w stanie wznieść mur bez potrzeby wyburzania ścian. Wystarczy, że zastosujecie okładzinę z płytek gipsowych, która je imituje, a jest to naprawdę świetne rozwiązanie, zwłaszcza że prezentuje się w sposób niezwykle elegancki i stylowy, a ponadto można ja zamontować całkowicie bezproblemowo. Dlatego też warto zainteresować się tym w jaki sposób powinno się układać tego typu płytki gipsowe w swoim domu.

Płytki gipsowe to bardzo ceniony materiał i to w głównej mierze z tego względu, że przypomina do złudzenia prawdziwe cegły, a mimo wszystko bardzo prosto można je zamontować. Taki montaż nie będzie wymagał od Was fugowania, dlatego też ograniczycie ilość żmudnych prac w zasadzie do całkowitego minimum, więc nie będziecie musieli się martwić, że pobrudzicie płytki zaprawą, czy też, że źle coś wykonacie, bądź zostanie źle dobrany kolor, które zepsuje całe wizualne wrażenie. Warto też zauważyć, że unikacie tutaj męczących prac związanych z wstawianiem krzyżaków i dokonywaniem pomiarów. Płytki możecie zakupić w kolorze białym, ale nie oznacza to, że tylko taki kolor mogą one przybrać, bez problemu możecie nadać im taki odcień jaki tylko chcecie, przy pomocy zwykłej farby do ścian. W zupełności wystarczy zastosowanie tylko i wyłącznie jednej warstwy tego typu farby, jednak musicie zadawać sobie sprawę z tego, że malowanie będzie wymagało do WAs tego, abyście dobrze wtarli farbę przy pomocy pędzla w strukturę płytek. Płytki można zakupić w dwóch wersjach, czyli w wersji pełnej oraz narożnikowej, a to jest już kolejny element, który ułatwia montaż. Płytki gipsowe posiadają zaledwie 22 milimetry grubość, a do ich przycięcia najczęściej stosuje się piłę do drewna.

Ściana z płytek gipsowych

Płytki gipsowe można zastosować nie tylko w tradycyjnych wnętrza, w których to mury ceglane pełnią bardzo często rolę dekoracje, ale również we wnętrzach, które mienią się nowoczesnymi. Płytki cegłopodobne możecie układać na jednej ze ścian, która znajduje się w pokoju dziennym, dzięki czemu podkreślicie w taki sposób jak bardzo jest ona wyjątkowa. Możecie to zrobić chociażby w przypadku ściany, która jest ulokowana blisko kominka, telewizora, albo kanapy. Najczęściej nowoczesne wnętrza, które posiadają monochromatyczne zestawienie czarnego oraz białego świetnie prezentują się z wykończonymi płytkami, ponieważ są one swoistym dopełnieniem aranżacyjnym w takim wnętrzu. Nieregularna, wyrazista powierzchnia jest w stanie sprawić, że okładzina będzie przejmować gładkość ścian i podłogi. W takiej sytuacji wniesie ona również sporą ilość ciepła i przytulności do chłodniejszych kompozycji.

Ułożenie płytek gipsowych

Poza samymi płytkami będziecie potrzebować odpowiedniego gruntu, który jest tutaj niezbędny, aby ułożyć te elementy, dlatego też będziecie zmuszeni użyć kleju do mocowania elementów i impregnatu zabezpieczającego. Zanim jednak przystąpicie do prac musicie pamiętać o tym, żeby dokładnie zmierzyć powierzchnię, na które zostaną ułożone płytki i w takiej sytuacji musicie również oszacować jak dużo płytek Wam potrzeba. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie o 10% więcej płytek, niżeli wynikało to z początkowych obliczeń, a to z tego względu, że i tak będziecie zapewne musieli coś dociąć.Jeżeli ponadto zależy Wam na obudowaniu narożników płytkami narożnymi to w tym przypadku potrzebujecie ich nie o 10% więcej, ale o 15%. Układając płytki gipsowe trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Podłoże, na którym umieszczacie płytki ma być równe, suche oraz nie mogą znajdować się tam resztki poprzedniej fary. Jeżeli będzie taka potrzeba to przed rozpoczęciem prac będziecie musieli wyrównać powierzchnie przy pomocy zaprawy wyrównującej i w sposób staranny zagruntować całą powierzchnię przy pomocy odpowiedniego rodzaju preparatów.

Jeśli Twoim zamiarem jest również ułożenie płytek narożników to etap klejenia powinieneś rozpocząć właśnie od nich, jeżeli zaś nie to zacznij kleić najbardziej widocznie miejsca. Pozwoli Ci to na uniknięcie problemu związanego mało estetycznymi docinkami i łączeniami w tych miejscach.

Spód płytki powinien zostać pozbawiony nalotu gipsowego, który powstaje w fazie produkcyjnej. Możesz tego dokonać stosując do tego szpachelkę, albo dzięki szczotce drucianej.

Klejenie powinieneś rozpocząć od dolnej części ściany. Elementy powinny zostać układane przesuwając je o 1/3 długości płytki.

Każda płytka powinna mieć na sobie cienką warstwę kleju naniesioną przy pomocy szpachelki. Później powinieneś docisnąć bardzo lekko płytkę do ściany i poruszać nią nieco na boki, dzięki czemu klej rozprowadzi się równomiernie. Postaraj się również dosuwać je do najbliższych płytek.

Części, które będą umiejscowione w ostatnim rzędzie zazwyczaj trzeba będzie docinać przy pomocy ręcznej piły do drewna. W momencie, gdy ułożycie okładzinę, a klej wyschnie to ścianę będzie trzeba zabezpieczyć przy użyciu środków do impregnacji, które będą w stanie przedłużyć trwałość płytek.

Gdzie kupić dobre płyty?

W dzisiejszych czasach płyty gipsowe możemy kupi nawet przez internet, doskonale do tego nadają się strony oferujące produkty ze wszystkich sklepów ogrodniczych, budowlanych i meblowych.