Boazeria, czyli panele ścienne, to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie we wnętrzach. Niegdyś kojarzona z przedpokojami lat 70. i 80., teraz powraca w wielu stylowych odsłonach. Jak o nią właściwie zadbać? Sposób pielęgnacji paneli ściennych zależy od tego, z czego są wykonane. Zobacz, jak konserwować boazerię.

Współczesne boazerie nie przypominają niczym tych z okresu PRL-u, które nadal jeszcze możemy spotkać w przedpokojach w wielu mieszkaniach. Obecnie bardzo modne jest umieszczanie paneli ściennych za wezgłowiem łóżka, zastosowanie ich jako ciekawego wykończenia salonu (na przykład jednej ściany), a nawet kuchni czy łazienki. Popularne są m.in.:

  • klasycystyczne kasetony – najczęściej w złamanej bieli i szarościach, które wprowadzają do wnętrza estetykę pałacową;
  • boazeria w stylu retro – kolorystycznie królują tu pastele, nawiązujące do wnętrz jak z filmów Wesa Andersona;
  • panele ścienne 3D – wykończenie z wypukłą powierzchnią. Obecnie modne są faktury fal morskich i wzory kafli z rustykalnych pieców kaflowych.

Sprawdź: Panele ścienne Dobre Dla Domu

Jak widać, boazeria pozwala na kreowanie naprawdę wielu aranżacji wnętrz, a do tego sprawia, że pomieszczenie staje się przytulniejsze. Warto jednak pamiętać, że panele ścienne zajmują trochę miejsca i wizualnie nieznacznie pomniejszą przestrzeń, dlatego nadają się przede wszystkim do przestronnych wnętrz.

Jak pielęgnować boazerię drewnianą? Ochrona paneli ściennych

Jeśli zdecydowałeś się na panele ścienne drewniane, musisz poświęcić im trochę czasu i energii. Jeszcze przed montażem należy deski zabejcować lub pomalować lakierem – wówczas zakonserwujesz deski ścienne, ułatwisz sobie utrzymanie ich w czystości i przedłużysz ich żywotność.

Konserwacja drewna powinna się odbywać co ok. 5 lat. Wśród możliwych opcji ochrony drewna najpopularniejsze to:

  • olej do drewna – najłatwiejszy z dostępnych sposobów, ponieważ olej wnika głęboko w drewno i nie pozostawia żadnej powłoki;
  • bejca – delikatnie barwi powierzchnię i nie zasłania rysunku słojów. Konieczne wykończenie woskiem lub lakierem;
  • lakierobejca (lazura) – odporna na wgniecenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Może całkowicie zakryć kolor drewna;
  • impregnat – istnieją wersje chroniące drewno przed słońcem, mrozem i temperaturą. Możesz nim pokryć także nieoszlifowane drewno.

Warto pamiętać, że panele drewniane nie nadają się do pomieszczeń, których wilgoć przekracza 70%. W praktyce oznacza to, że boazeria nie sprawdzi się w łazience czy kuchni, chyba że wykorzystasz drewno specjalnie przystosowane do tego typu wnętrz.

Panele ścienne z LDF – rozwiązanie do wielu pomieszczeń

Tańszą i bardziej uniwersalną opcją jest wybór paneli ściennych wykonanych z płyt MDF lub LDF (rodzaj MDF o mniejszej gęstości). Są one dostępne we wzorach imitujących naturalne drewno oraz w wielu innych fakturach i kolorach.

Czyszczenie paneli laminowanych nie jest trudne – wystarczą odpowiednie płyny  przeznaczone do tego celu (np. płyn do czyszczenia laminatów), rozcieńczone w odpowiedniej, ustalonej przez producenta ilości wody. Warto pamiętać, by dokładnie wyżymać gąbkę czy szmatkę, tak aby nie moczyć niepotrzebnie paneli. Na wyczyszczone i suche panele można położyć środek konserwujący, również dostępny w sklepach z materiałami wykończeniowymi.

Jak widać, metody pielęgnacji paneli ściennych i boazerii drewnianej różnią się od siebie. Łatwiejsze w utrzymaniu będą panele ścienne z płyt MDF lub LDF. Decyzja o tym, który rodzaj wykończenia będzie najlepiej pasował do Twojego wnętrza, należy jednak do Ciebie.