Odpowiednia oprawa okna, dobór właściwego rodzaju tekstyliów okiennych oraz karnisza ma niebagatelny wpływ na aranżację danego pomieszczenia. Okno stanowi ważny element każdego wnętrza nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale również estetycznych. Bardzo często właściwa aranżacja okna nadaje ton stylistyce pokoju. Dlatego też należy zastanowić się i starannie zaprojektować oprawę okienną z wykorzystaniem odpowiednich materiałów – firan, zasłon oraz karnisza. Wbrew pozorom kwestia, jaki karnisz kupić nie jest taka jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Na rynku artykułów wyposażenia wnętrz dostępne są różnego rodzaju karnisze wykonane z drewna, aluminium czy stali, o przekroju okrągłym lub kwadratowym, proste lub zawierające elementy ozdobne, mocowane tuż nad oknem lub nieco wystające o zaokrąglonych bokach, co umożliwia zawieszenie zasłon w pewnej odległości okiennej szyby. W związku z tak dużym wyborem, wiele osób zastanawia się, jak dopasować karnisz, aby stanowił część aranżacji i był funkcjonalny zarazem.

Jaki karnisz w przypadku małego i dużego okna

Kwestia, jakie nowoczesne karnisze do salonu będą pasować najlepiej zależy przede wszystkim od stylistyki pomieszczenia oraz wielkości okna i szerokości ściany. Okna stosunkowo małe umieszczone w węższej części pokoju, na krótszej ścianie powinny mieć skromną, nie przytłaczającą tej części powierzchni oprawę. W tym wypadku kwestia, jaki karnisz do salonu kupić nie nastręcza wielu problemów – najlepiej bowiem wybrać karnisz możliwie prosty, montowany tuż nad oknem, metalowy lub drewniany, zależnie od stylistyki wnętrza. W przypadku dużych okien znajdujących się w obszernych pomieszczeniach pytanie, jak dopasować karnisz wymaga nieco więcej zastanowienia. W takim wypadku można pokusić się o nieco bardziej oryginalne rozwiązania.

Jak dopasować nowoczesny karnisz do stylistyki wnętrza

W przypadku wnętrza zaaranżowanego w modnej obecnie, jasnej i prostej stylistyce nawiązującej do tradycji skandynawskich, karnisz powinien być wykonany z drewna i pozbawiony niepotrzebnych zdobień. Prosta stylistyka karnisza znakomicie komponuje się z lnianymi zasłonami i dominującymi we wnętrzu naturalnymi materiałami. W przypadku pokoju urządzonego w kontrastowej, industrialnej estetyce, kwestia, jaki karnisz do salonu będzie pasował najlepiej wymaga większego przemyślenia nad wyborem materiału, z którego wykonany jest karnisz. Prosty lub żłobiony metal lub aluminium, które można w razie potrzeby pomalować na dowolny kolor będą doskonale komponować się w nieco surowym, industrialnym wnętrzu.