Odpowiednia aranżacja łazienki jest jedną z podstawowych kwestii, umożliwiających zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne rozplanowanie przestrzeni. Dzięki temu nawet niewielką łazienkę można zaprojektować pomysłowo i cieszyć się jej estetyką, która wynika w znacznej mierze z odpowiednio dobranych kolorystycznie płytek oraz ich zestawienia pozwalającego uzyskać spójny, ciekawy stylistycznie efekt. Dlatego też już na etapie tworzenia projektu wystroju wnętrza pomieszczenia łazienkowego wiele osób zastanawia się, jak dobrać płytki do łazienki.

Dobór płytek i kafelków łazienkowych zależy w znacznej mierze od wielkości pomieszczenia. Łazienki duże, przestronne i ustawne pozwalają na stworzenie rozmaitego rodzaju ciekawych aranżacji wykorzystujących najnowsze trendy stylizacyjne, natomiast w przypadku małych, często wąskich i nieustawnych łazienek kwestia, jak dobrać płytki do łazienki to przede wszystkim konieczność optycznego powiększenia i rozjaśnienia przestrzeni.

Duża łazienka i nowatorska aranżacja wnętrza

Pytanie, jak dobrać płytki do dużej łazienki nie sprawia zwykle większego problemy specjalistom zajmującym się aranżacją wnętrz. W tym wypadku można zastosować rozmaite połączenia kolorystyczne oraz wzornictwo odpowiadające zarówno gustom użytkowników, jak i wybranej estetyce wnętrza. Osoby lubiące nowatorskie podejście do aranżacji, chętnie wybierają modne połączenia kolorów białego z pomarańczowym, granatowym czy czarnym, kolorowe kafle zaprojektowane w formie patchworkowej, a nawet stworzenie na jednej ze ścian łazienki obrazu z odpowiednio dobranych płytek. W tym wypadku kwestia, jak dobrać płytki do dużej łazienki to również możliwość stworzenia wnętrza zainspirowanego mozaikami hiszpańskimi czy portugalskimi z odpowiednio dobranych i ułożonych płytek.

Optyczne powiększenie małej łazienki

Kwestia, jak dobrać płytki do małej łazienki jest nieco trudniejsza. W tym wypadku lepiej postawić na dobór odpowiednich, rozjaśniających i współgrających ze sobą kolorów, jak biały, żółty i pomarańczowy lub biały, zielony i jasnoszary. Wiele osób urządzających niewielką łazienkę niejednokrotnie ma dylemat, jak dobrać płytki do małej łazienki pod kątem dekoracji i wzornictwa, aby wnętrze nie zostało przytłoczone nadmiarem ozdób. Dobrym pomysłem jest wybór jednego lub dwóch dopełniających motywów dekoracyjnych dopasowanych do kolorystyki wnętrza.