Ekspozycja w jadalni nie zawsze powinna być praktyczna, strzeże mówiąc możemy stworzyć dekoracyjną kompozycję będącą punktem centralnym całego pokoju. W pomieszczeniu nowoczesnej aranżacji ekspozycje powinny być uporządkowane, dostosowane do otoczenia całego. Jest taka wschodnia tradycja, zgodnie z którą cenne przedmioty i obiekty artystyczne trzyma się w komodach czy kredensach. Każda rzecz po kolei jest wyjmowana co jakiś czas na chwilę i potem z powrotem chowana na swoje miejsce, aby podziwiać całe jej piękno.  W takiej sytuacji te kilka przedmiotów powinno być wysokiej jakości, aby każdy miał co podziwiać.

Ważnym elementem kompozycji tego typu jest tło na którym zostają wystawione te przedmioty. Na przykład w pomieszczeniu i intensywnych, ciemnych kolorach dobrze będą się wyróżniać barwy jasne, czarno- białe nadruki lub fotografie a także błyszczące lustra i ramy. Jeżeli jednak powiesimy akwarelę o delikatnej pastelowej kolorystyce w jasnej ramie na ścianie barwy neutralnej lub w kolorze zbliżonym do barw obrazu, nie będzie się on wogóle wyróżniał. Tak samo ekspozycja kremowych przedmiotów na tle kremowej ściany po prostu ginie. Na tle bladych, jasnych ścian można ułożyć ale ekspozycję o ciemnych barwach lub kolorach jaskrawych, wtedy taka ekspozycja będzie się rzucać na pierwszy rzut oka.

Fajnym pomysłem jest także zamontowanie w ścianie szklanych półeczek i kinkietów świetlnych na ścianie, wtedy po za świeceniu światła na półeczkach będzie się odbijać kolor miseczek czy talerzyków kolorowych. Bajeczne widoki polecam naprawdę.