Gdy planujemy zakup posłania do spania, musimy wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Przede wszystkim, powinniśmy się zastanowić,w jakim stanie znajduje się nasz kręgosłup i na jakim typie materaca najwygodniej nam się śpi.


Osobom, które mają problemy z kręgosłupem lub które mogą je mieć w przyszłości z powodu ciężkiej pracy fizycznej lub przeciwnie, pracy siedzącej, zaleca się spoczynek na twardym materacu.

Gdy jednak nasz kręgosłup działa sprawnie, a my prowadzimy aktywny, lecz nie nadmiernie męczący tryb życia, wówczas możemy pozwolić sobie na spanie na materacu średnio twardym bądź całkiem miękkim. Możemy też kupić łóżko wodne, jeżeli lubimy kołysanie podczas snu.

Rzecz jasna, twardość materaca nie stanowi jedynej cechy, na która powinniśmy zwrócić uwagę. Bardzo ważne jest też to, jakie wymiary ma nasz materac. Gdy kupujemy materac do łózka, musimy dokładnie je zmierzyć, aby stwierdzić, jakiego typu posłania szukamy.

Jeżeli zaś chcemy ustawić posłanie wprost na podłodze, wówczas musimy się zorientować, jak wiele miejsca mamy w pokoju. Ewentualnie można trochę przestawić meble, aby zyskać miejsce na szerszy materac.